İran’da Kripto Madenciliğine Dair Yeni Düzenleme Yolda

0
212

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, hükümete gelişmekte olan kripto endüstrisi için yenilenmiş bir ulusal yaklaşım hazırlamasını emretti.

İran haber sitesi ArzDigital’in Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre; İran’ın ekonomik koordinasyon merkezine bu hafta başında Rouhani başkanlık yaptı. Rouhani, İran Merkez Bankası (CBI), enerji departmanı ve bilgi-iletişim teknolojisi bakanlıklarından yetkililere, kripto madenciliği için düzenleme ve madencilik geliri de dahil olmak üzere yeni bir ulusal strateji tasarlamaları gerektiğini söyledi.

Bundan yaklaşık 2 gün önce de İran Parlamentosu ülkedeki kripto para borsalarının ve kripto para birimlerinin denetlemesini sağlayacak yeni bir kanun tasarısı sunmuştu. Yeni parlamento yasası, ülkede faaliyet gösteren kripto borsalarının da ilk kez CBI’ye kaydolmasını gerektirecek. Bunun muhtemel sebebi çok fazla sermayenin ülkeyi terk etmesine engel olmak.

İran, Temmuz 2019’da kripto para madenciliğini meşru bir endüstri olarak resmen tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. Hükümet şimdi madencilik lisansı vererek şirketlere işlem yapma ve üretilen dijital varlıkları satma hakkı veriyor. Ocak ayında ki raporda, İran’ın ilk altı ayında bu şekilde 1000’den fazla lisans verildiği söylendi.

Rouhani’nin İranlı yetkililerden Bitcoin madenciliği düzenlemesini tekrar gözden geçirmelerini neden istediği henüz bilinmiyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın