İran Merkez Bankası, Sınırları Dışında Çıkarılan Kripto Paraların Ticaretini Yasakladı

0

Iran International’dan bir rapora göre, İran Merkez Bankası (ICB) ülke dışında çıkarılan  kripto para birimlerinin ticaretini yasakladı. Hareketin, İranlı düzenleyiciler tarafından ülkeden sermaye çıkışını kısıtlama girişimi olduğuna inanılıyor. Batı Asya ülkesi daha önce de kripto para birimlerinin ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

Banka, Bitcoin madenciliğini ilk olarak 2019’da yasallaştırdı ve bir yıl sonra, ekim ayında, kayıtlı madencilerden token’larını ICB’ye satmalarını istedi. Ülke o sırada çeşitli yaptırımlara maruz kalmıştı ve yabancı para kısıtlamalarını aşarak ithalat için ödeme yapmanın bir yolunu bulmakta zor anlar yaşıyordu.

Cuma günü Twitter üzerinden konu hakkında yorum yapan İsviçreli bağımsız bir avukat olan Fatemeh Fannizadeh’e göre:

“Kripto zaten İran’da düzenlenmiş vaziyette. Madencilik yasal bir endüstri, ancak ticaret benim anladığım kadarıyla yasaklanmış durumda. Bu sadece İran’ın, İran tarafından üretilen paraları daha agresif bir şekilde ihraç etmek, madenciliği teşvik etmek ve değer kaybeden Rial karşısında sermaye kaçışına karşı koymak istediği anlamına geliyor.”

Bunların yanı sıra, artık yasal kanallardan çıkarılmamış kripto para birimlerini satın almaya ve satmaya çalışanların kendi kayıplarından sorumlu olacağı bildirildi. Banka Çarşamba günü bir duyuru yayınladı ve ödemelerin işlenmesi için yalnızca yerel olarak çıkarılmış kripto para birimlerine izin vereceğini söyledi. Lojistik açıdan bakıldığında, yabancı kripto parayı ülke dışında tutmak için yasağın nasıl uygulanacağı net değil.

Ülkedeki petrol ve doğal gaz yataklarının bolluğu, madenciliğin nispeten daha kolay olmasını sağlıyor ve geçen yıl İran hükümeti tarafından kabul edilen yasalar, yabancı kripto madencilerinin ülkede kalmasına izin veriyor.

İran Merkez Bankası’nın dijital riyali başlatmak için çalıştığını, ancak çok az ilerleme kaydettiğini de belirtmek gerekir. Yılın başında banka, konuyu araştırdığını ve seçeneklerini gözden geçirdiğini doğruladı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın