İran Merkez Bankası, Sınırları Dışında Çıkarılan Kripto Paraların Ticaretini Yasakladı

Iran International’dan bir rapora göre, İran Merkez Bankası (ICB) ülke dışında çıkarılan  kripto para birimlerinin ticaretini yasakladı. Hareketin, İranlı düzenleyiciler tarafından ülkeden sermaye çıkışını kısıtlama girişimi olduğuna inanılıyor. Batı Asya ülkesi daha önce de kripto para birimlerinin ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

Banka, Bitcoin madenciliğini ilk olarak 2019’da yasallaştırdı ve bir yıl sonra, ekim ayında, kayıtlı madencilerden token’larını ICB’ye satmalarını istedi. Ülke o sırada çeşitli yaptırımlara maruz kalmıştı ve yabancı para kısıtlamalarını aşarak ithalat için ödeme yapmanın bir yolunu bulmakta zor anlar yaşıyordu.

Cuma günü Twitter üzerinden konu hakkında yorum yapan İsviçreli bağımsız bir avukat olan Fatemeh Fannizadeh’e göre:

“Kripto zaten İran’da düzenlenmiş vaziyette. Madencilik yasal bir endüstri, ancak ticaret benim anladığım kadarıyla yasaklanmış durumda. Bu sadece İran’ın, İran tarafından üretilen paraları daha agresif bir şekilde ihraç etmek, madenciliği teşvik etmek ve değer kaybeden Rial karşısında sermaye kaçışına karşı koymak istediği anlamına geliyor.”

Bunların yanı sıra, artık yasal kanallardan çıkarılmamış kripto para birimlerini satın almaya ve satmaya çalışanların kendi kayıplarından sorumlu olacağı bildirildi. Banka Çarşamba günü bir duyuru yayınladı ve ödemelerin işlenmesi için yalnızca yerel olarak çıkarılmış kripto para birimlerine izin vereceğini söyledi. Lojistik açıdan bakıldığında, yabancı kripto parayı ülke dışında tutmak için yasağın nasıl uygulanacağı net değil.

Ülkedeki petrol ve doğal gaz yataklarının bolluğu, madenciliğin nispeten daha kolay olmasını sağlıyor ve geçen yıl İran hükümeti tarafından kabul edilen yasalar, yabancı kripto madencilerinin ülkede kalmasına izin veriyor.

İran Merkez Bankası’nın dijital riyali başlatmak için çalıştığını, ancak çok az ilerleme kaydettiğini de belirtmek gerekir. Yılın başında banka, konuyu araştırdığını ve seçeneklerini gözden geçirdiğini doğruladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.