İngiltere Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hamlesi!

İngiltere Merkez Bankası ve HM Hazinesi, Birleşik Krallık’ta potansiyel bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) araştırması için ortaklaşa bir iş ekibi oluşturdu.

Pazartesi günkü haberi açıklayan iki hükümet yetkilisi, Birleşik Krallık’ta bir CBDC başlatıp başlatmama konusunda henüz karar vermediklerini, ancak kullanım durumlarını ve risklerini inceleyeceklerini söylediler. Ayrıca, bir CBDC’nin tasarım özelliklerinin değerlendireceği ve Birleşik Krallık’ın “küresel inovasyonun ön saflarında kalmasını” sağlamak için uluslararası CBDC gelişmelerinin takip edileceği aktarıldı.

Yetkililer, eğer çıkarılırsa, bir CBDC’nin yerini almak yerine nakit ve banknotlarla birlikte var olacağını söyledi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın artılarını ve eksilerini bir süredir araştırıyordu. Fakat İngiltere Merkez Bankası, dijital para birimi basmayı düşünen tek merkez bankası değil. Çin, korona virüsün etkilerine rağmen testlere başladı. Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Li Bo, Çin’in çok konuşulan dijital yuan’ının pilot programının 18 Nisan’da daha fazla şehre genişletileceğini duyurdu. İsveç ve Japonya gibi ülkeler de bu konuda çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.