IMF Genel Müdüründen Kripto Para ve Blockchain’e Övgü

Uluslararası Para Fonu (IMF) genel müdürü Christine Lagarde, blockchain yeniliklerinin geleneksel finans dünyası üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söyledi.

CNBC’yle yaptığı bir röportajda Lagarde, Dünya Bankası Grubunun ve Washington’daki IMF’nin 2019’da düzenlenen “Dijital Çağda Para ve Ödemeler” başlıklı konferansta bazı açıklamalarda bulundu.

Lagarde’nin yönetimindeki önceki konferanslarına katkıda bulunan, Avrupa Merkez Bankası’nın (SCB) Benoit Cœuré ve Kenya Merkez Bankası Valisi (CBK) Patrick Nioroge, JPMorgan Chase’de tüketici ve Toplum bankacılığının mali sorumlusu Sarah Youngwood kripto finans firması Circle Jeremy Allaire’in kurucu ortağı ve Ceo’suydu.

Lagarde, finansal aksaklıkların sistem üzerinde net bir etkisi olduğunu ve sistemi içten yeniden şekillendirdiğini, JPMorgan Chase’in kendi dijital parasını başlatma hamlesinin yanı sıra, anında ve neredeyse maliyetsiz para transferleri sağlama amaçlı yeni ECB inisiyatiflerine işaret ettiğini belirtti.

“Dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanan herhangi bir durumun rollünü düşünüyorum, buna kripto varlıklar veya dijital para birimleri ile hitap ediyoruz.”

Ayrıca, bu yeni teknolojinin ticari bankaların iş modeli için olumlu bir etkiye sahip olabileceğini ve blockchain tabanlı teknolojilerin ve varlıkların potansiyeli merkez bankaları tarafından önemli bir derecede benimsendiğini belirtti.

Bununla birlikte, Lagarde yeni finansman sistemlerine ilişkin olarak bir uyarıda bulundu:

“Biz bu teknolojide iki şeye dikkat etmeliyiz, güven ve sistem istikrarı, sistemi sarsacak inovasyon istemiyoruz bize sadece ihtiyacımız olan güven ve sistem sürekliliğini istiyoruz” dedi.

Lagarde, daha önce kripto paraları bir devrim olarak nitelendirmişti. Kripto pazarlarının tüketicileri korumak ve sistematik istikrarının sürekliliğini sağlamak için geçerli olan yasalarda düzenlemelerin yapılmasının gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Cointelgraph

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.