IMF Genel Müdüründen Kripto Para ve Blockchain’e Övgü

0

Uluslararası Para Fonu (IMF) genel müdürü Christine Lagarde, blockchain yeniliklerinin geleneksel finans dünyası üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söyledi.

CNBC’yle yaptığı bir röportajda Lagarde, Dünya Bankası Grubunun ve Washington’daki IMF’nin 2019’da düzenlenen “Dijital Çağda Para ve Ödemeler” başlıklı konferansta bazı açıklamalarda bulundu.

Lagarde’nin yönetimindeki önceki konferanslarına katkıda bulunan, Avrupa Merkez Bankası’nın (SCB) Benoit Cœuré ve Kenya Merkez Bankası Valisi (CBK) Patrick Nioroge, JPMorgan Chase’de tüketici ve Toplum bankacılığının mali sorumlusu Sarah Youngwood kripto finans firması Circle Jeremy Allaire’in kurucu ortağı ve Ceo’suydu.

Lagarde, finansal aksaklıkların sistem üzerinde net bir etkisi olduğunu ve sistemi içten yeniden şekillendirdiğini, JPMorgan Chase’in kendi dijital parasını başlatma hamlesinin yanı sıra, anında ve neredeyse maliyetsiz para transferleri sağlama amaçlı yeni ECB inisiyatiflerine işaret ettiğini belirtti.

“Dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanan herhangi bir durumun rollünü düşünüyorum, buna kripto varlıklar veya dijital para birimleri ile hitap ediyoruz.”

Ayrıca, bu yeni teknolojinin ticari bankaların iş modeli için olumlu bir etkiye sahip olabileceğini ve blockchain tabanlı teknolojilerin ve varlıkların potansiyeli merkez bankaları tarafından önemli bir derecede benimsendiğini belirtti.

Bununla birlikte, Lagarde yeni finansman sistemlerine ilişkin olarak bir uyarıda bulundu:

“Biz bu teknolojide iki şeye dikkat etmeliyiz, güven ve sistem istikrarı, sistemi sarsacak inovasyon istemiyoruz bize sadece ihtiyacımız olan güven ve sistem sürekliliğini istiyoruz” dedi.

Lagarde, daha önce kripto paraları bir devrim olarak nitelendirmişti. Kripto pazarlarının tüketicileri korumak ve sistematik istikrarının sürekliliğini sağlamak için geçerli olan yasalarda düzenlemelerin yapılmasının gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Cointelgraph

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın