IMF, Dünya Ekonomisinde Çöküşün Derin, Toparlanmanın Hızlı Olacağını Söylüyor

0

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva’ya göre 2020, 1930’lardan bu yana yaşanan en kötü krizi görecekti.

Bununla birlikte, IMF’nin tahminlerine göre, bu şimdiye kadarki en kısa depresyon olacaktır. Uluslararası kuruluş, hiç görülmemiş V şeklinde bir iyileşme bekliyor.

IMF raporunda, 2020’nin en düşük seviyelerinde “V şeklinde bir toparlanmanın umut edildiğini” söyledi. Tüm dünya ekonomisinin 2020’de yüzde -3 oranında küçüleceğini, ancak 2021’de yüzde 5,8 oranında geri döneceğini tahmin ediyor.

Eğer gerçekleşirse, bu garip bir senaryo olur: hem Büyük Buhran’dan bu yana en kötü ekonomik görünüm, hem de şimdiye kadarki en kısa depresyon.

Tahmin ilk bakışta iyimser görünüyor. Bu, pandemiden önceki gibi tam kapasitede yeniden başlayan ekonomiye dayanmaktadır. Ancak, tüketici harcamaları bir süre gecikebilir. Her şey karantina önlemlerinin ne kadar süreceğine bağlıdır.

QuantumEconomics kurucusu Mati Greenspan, BeInCrypto’ya “oldukça iyimser görünüyor, ancak haklılarsa gerçekten iyi olurdu” demişti.

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) benzer şekilde korkunç bir tahmini var: Dünya ticaretinin bu yıl yüzde 13-32 arasında bir yerde düşmesi bekleniyor. Bununla birlikte, IMF’den farklı olarak, DTÖ 2021 veya 2022 için tahmin yapmanın uygun olduğunu düşünmüyordu.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın