Ido Fishman’dan Yeni Başlayanlar İçin Yatırım İpuçları

0
319

Zor kazanılan paralarını bir yere yatırmak isteyen binlerce insan var, ama sorun şu ki, nasıl başlayacaklarından ve neye yatırım yapacaklarından emin değiller. İlk kez bu işe girdiğiniz de, yatırım dünyası çok korkutucu görünebilir . Aslında, tecrübesi olanlar için de oldukça kafa karıştırıcı olabilir, çünkü çok çeşitli yatırım fırsatları var. Bu haberimizde başlamanıza yardımcı olmak için Ido Fishman gibi uzmanlar tarafından verilen en iyi yatırım ipuçlarından bazılarını derledik.

Yatırım Hedefleri Belirleyin

İlk önce, yapacağınızı yatırımdan ne almak istediğinize karar vermelisiniz. Açıkçası, herkes para kazanmak için yatırım yapmaya başlar, ancak ihtiyaçlar kişiden kişiye değişebilir. Herkes aynı risk toleransına sahip değildir. Dikkate alınması gereken bazı hususlar arasında sermaye kazancı, gelir ve sermayenin güvenliği sayılabilir. Ayrıca kişisel durumunuz, yaşınız ve mali durumunuz hakkında biraz düşünmeniz gerekebilir.

Erken Başla

Ido Fishman erken yatırım yapmaya başlamanızı önerir, çünkü ne kadar erken yatırım yaparsanız o kadar iyidir. Daha erken başlarsanız, yatırım hedeflerinize ulaşmak için her yıl daha az paraya ihtiyacınız olacaktır. Kazançlarınız zaman içinde birleşeceği için endişelenmemelisiniz ve bir üniversite öğrencisi olsanız bile mümkün olduğunca erken kazanmaya başlamalısınız.

Belirli Yatırım Planlarıyla İlerle

Her ay otomatik olarak yatırılacak belirli bir miktar parayı ayırmak en iyisidir. İnsanlara otomatik yatırım planları oluşturma seçeneği sunan çok sayıda aracı hizmetler de var. Bu, paranızı başka bir yerde durdurmamanızı veya harcamamanızı bunun yanında tutarlı bir şekilde yatırım yapabilmenizi sağlar.

Mali Durumunuzu Değerlendirin

Ido Fishman gibi finans uzmanlarından alacağınız en iyi ipuçlarından biri, başlamadan önce ne kadar yatırım yapabileceğinize ve yatırım yapmak istediğinize karar vermektir. Bu konuda çok gerçekçi olmalısınız ve kredi ödemeleri yapmak, aylık düzenli faturalarınızı ödemek ve diğer masraflarla başa çıkmak için yeterli paranız olduğundan emin olmalısınız. Yatırım yapmaya başlamak için büyük miktarda sermayeye sahip olmanıza gerek yoktur, ancak risklere aşina olmanız gerekir.

Bilginizi Artırın

Ido Fishman tarafından, mali durumunuzu düzenledikten sonra yatırım yapma bilginizi artırmanız önerilmektedir. Akıllı kararlar vermenize yardımcı olabileceğinden, işleyişi ve terminolojiyi anlamayı içeren temel bilgileri öğrenmelisiniz. Hisse senetleri, yatırım fonları ve tahviller gibi yapılabilecek farklı yatırım türleri vardır. Benzer şekilde, portföy optimizasyonu, çeşitlendirme ve pazar verimliliği gibi bilmeniz ve anlamanız gereken diğer önemli ayrıntılar da vardır.

Çeşitlendirmeyi Öğrenin

Belki de, her yeni başlayan ve hatta deneyimli yatırımcının bilmesi gereken en önemli yatırım ipuçlarından biri çeşitliliktir. Pazar sürekli dalgalanıyor, yani ne yatırım yaparsanız yapın yukarı ve aşağı gitmeye devam edecek. Düştüğünde, yatırımınıza bağlı olarak çok para kaybedebilirsiniz. Ancak, Ido Fishman’ın tavsiyelerine uyup portföyünüzü çeşitlendirirseniz, kayıplarınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Bir hisse senedi düşerse, diğeri yükselir, bu da sizin için işleri dengede tutabilir.

Portföyünüzü Gözden Geçirin

Her yatırımcının portföylerini ara sıra kontrol etmesi çok önemlidir. Ido Fishman’ın dediği gibi, bugün portföyünüz için doğru olan yarın aynı sonuçları vermeyebilir. Sahip olduklarınızın farkında olmalısınız, çünkü bu, gelecekte nerede değişiklik yapabileceğinizi bilmenize yardımcı olur. Ekonomik iklimde bir değişiklik olursa, yatırımlarınızda da değişiklik yapmaya hazır olmalısınız. Önceden hazırlandığınızda, hemen harekete geçebilirsiniz, bu da risklerinizi bir kez daha minimumda tutabilir.

Haberdar Olun

Son olarak, herhangi bir pazara yatırım yapmak isteyen herkes bilgilendirilmelidir. Bu, neler olduğunu bilmek için sürekli olarak pazarları incelemeniz gerektiği anlamına gelir. Yatırımlarınızı da etkileyebileceği için güncel olayları ve piyasaya etkisi olabilecek haberleri takip edin. Ayrıca, yatırım yaptığınız her şeyi okumalı ve küresel ekonominin yanı sıra pazar eğilimlerini takip etmenize yardımcı olabilecek güvenilir kaynaklar bulmalısınız. Piyasada meydana gelebilecek önemli değişiklikleri öğrenmek için sitemizi takip edebilirsiniz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın