IBM Food Trust, Blockchain İle Gıda Tedariğini Güçlendiriyor

Gıda sektöründe tedarik şeffaflığını amaçlayan IBM Food Trust, son olarak Norveç’in en büyük somon çiftliklerinde biri olan Kvarøy Arctic listesine ekledi. 200’den fazla firma ile çalışan IBM Food Trust veri kayıplarını, tedarik zincirinin kontrol edilebilmesinin yanı sıra çevre koruma ve israfın önlenmesini de kolaylaştırıyor.

Bu ortaklık ile Norveçli şirket, ABD ve Kanada pazarında güvenli bir şekilde giriş yapacak. IBM’in blockchain tabanlı bu çözümü tüketicilerin güvenini kazanmaya yardımcı oluyor.

Kar amacı gütmeyen Oceana kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, dünya üzerinde deniz ürünlerinin yaklaşık olarak üçte biri yanlış etiketleniyor ve tüketiciyle buluşmadan çöpe gidiyor. Ürünlerin israfı ile tüketiciler daha fazla ücret ödeyerek bu ürünlere erişebiliyorlar. Ayrıca tedarik sırasında yanlış etiketlenen ürünler sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

Anlaşma ile birlikte tüketiciler almak istediği ürünlerin paketlerinde bulunan QR kodlar ile ürün hakkında bilgi alabilecekler. Örneğin yemin kalitesi, balıkların yetiştirildiği yer ve yoğunlukları, yaşları ve daha fazlasının öğrenebilecekler. Bu konuda çiftlik CEO’su Alf-Gøran Knutsen blockchain hakkında şunları söyledi;

“Blockchain, deniz ürünleri endüstrisinde dolandırıcılığın sona erdirilmesi konusunda geleceğin kendisidir. Bu, en iyinin en iyisi olmaya olan bağlılığımızı gösteren bir şeffaflık düzeyidir”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.