IBM Food Trust, Blockchain İle Gıda Tedariğini Güçlendiriyor

0
298

Gıda sektöründe tedarik şeffaflığını amaçlayan IBM Food Trust, son olarak Norveç’in en büyük somon çiftliklerinde biri olan Kvarøy Arctic listesine ekledi. 200’den fazla firma ile çalışan IBM Food Trust veri kayıplarını, tedarik zincirinin kontrol edilebilmesinin yanı sıra çevre koruma ve israfın önlenmesini de kolaylaştırıyor.

Bu ortaklık ile Norveçli şirket, ABD ve Kanada pazarında güvenli bir şekilde giriş yapacak. IBM’in blockchain tabanlı bu çözümü tüketicilerin güvenini kazanmaya yardımcı oluyor.

Kar amacı gütmeyen Oceana kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, dünya üzerinde deniz ürünlerinin yaklaşık olarak üçte biri yanlış etiketleniyor ve tüketiciyle buluşmadan çöpe gidiyor. Ürünlerin israfı ile tüketiciler daha fazla ücret ödeyerek bu ürünlere erişebiliyorlar. Ayrıca tedarik sırasında yanlış etiketlenen ürünler sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

Anlaşma ile birlikte tüketiciler almak istediği ürünlerin paketlerinde bulunan QR kodlar ile ürün hakkında bilgi alabilecekler. Örneğin yemin kalitesi, balıkların yetiştirildiği yer ve yoğunlukları, yaşları ve daha fazlasının öğrenebilecekler. Bu konuda çiftlik CEO’su Alf-Gøran Knutsen blockchain hakkında şunları söyledi;

“Blockchain, deniz ürünleri endüstrisinde dolandırıcılığın sona erdirilmesi konusunda geleceğin kendisidir. Bu, en iyinin en iyisi olmaya olan bağlılığımızı gösteren bir şeffaflık düzeyidir”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın