Hyperledger, DLT Geliştirmek İçin “Kripto Kütüphanesini” Duyurdu

0

Hyperledger tenkinik yönetim birimi, resmi bir duyuruyla 4 Aralık tarihinde bir yeni modülü olan kripto yazılım kütüphanesi projesi Ursa’yı duyurdu.

Şirketin projeyle alakalı şunları dile getirdi, “projeler karmaşık şifreleme sistemlerine ihtiyaç duymaya başladı.” Ursa’yı her bir proje için ayrı kripto şifrelemeyle kütüphanesinde yer vererek kütüphanede işbirliği yapmaya olanak sağlayacak.

Ursa, yinelenen projeler üzerinde harcanan vakti önlemek için çalışmalar yapacak, analizi basitleştirerek güveliği arttırmak ve “deneyimsiz insanlarla ve güvenliksiz uygulamaların yapılmasını engellemeyi” amaçlamaktadır.

Proje, şifrelemelerle güvenli hale getirilip uygulama becerisi kazandırması ve çoklu projeler aynı kütüphaneleri kullanması nedeniyle platformlar arası birlikte çalışabilmeyi daha kolay hale getirmesi beklenmektedir. Hyperledger, yen kütüphane sistemiyle “blockchain geliştiricilerinin, kripto yazılım planlarını basit bir yazılım dosyasıyla yönetebileceğini” belirtmekte. Ayrıca Ursa, “güncel ve farklı kripto yazılım uygulamalarına” sahip olacak.

Kütüphane, 2 kütüphane olarak ayrılmıştır. Birincisi basit, standartlaştırılmış, modüller ve kripto yazılım algoritmaları ve ikincisi “daha zorlaştırılmış kripto yazılım sistemleri” içerir. Örnek olursa eşleşme tabanlı imzalar ve toplu imzaları örnek olarak gösterebiliriz.

Ursa projesinin, “iyi uygulanmış, modüler kripto yazılım sistemlerine kolay erişim sahip olması durumunda, gelişimi kolaylaştıracağını düşünmekteler.

Hyperledger kurumsal ve ticari kullanım için popüler olma yolunda ilerlemekte. Cointelegrah’ın daha önce bildirdiği yazıda, Rus bankası olan Sberbank, Hyperledger Fabric Platform’da akıllı kontratlar kullanarak tezgah üstü bir OTC Döviz anlaşması imzaladı.

Kasım ayında ise, Fransız perakende devi Carrefour, İspanyon ağında Hyperledger ile işbirliği yaparak gıda takip sistemi kurdu. Sistem organik olarak yetiştirilen serbest gezen tavukları izlemek için kullanılıcaktır.

Kaynak: Cointelegraph

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın