Hyperledger, DLT Geliştirmek İçin “Kripto Kütüphanesini” Duyurdu

Hyperledger tenkinik yönetim birimi, resmi bir duyuruyla 4 Aralık tarihinde bir yeni modülü olan kripto yazılım kütüphanesi projesi Ursa’yı duyurdu.

Şirketin projeyle alakalı şunları dile getirdi, “projeler karmaşık şifreleme sistemlerine ihtiyaç duymaya başladı.” Ursa’yı her bir proje için ayrı kripto şifrelemeyle kütüphanesinde yer vererek kütüphanede işbirliği yapmaya olanak sağlayacak.

Ursa, yinelenen projeler üzerinde harcanan vakti önlemek için çalışmalar yapacak, analizi basitleştirerek güveliği arttırmak ve “deneyimsiz insanlarla ve güvenliksiz uygulamaların yapılmasını engellemeyi” amaçlamaktadır.

Proje, şifrelemelerle güvenli hale getirilip uygulama becerisi kazandırması ve çoklu projeler aynı kütüphaneleri kullanması nedeniyle platformlar arası birlikte çalışabilmeyi daha kolay hale getirmesi beklenmektedir. Hyperledger, yen kütüphane sistemiyle “blockchain geliştiricilerinin, kripto yazılım planlarını basit bir yazılım dosyasıyla yönetebileceğini” belirtmekte. Ayrıca Ursa, “güncel ve farklı kripto yazılım uygulamalarına” sahip olacak.

Kütüphane, 2 kütüphane olarak ayrılmıştır. Birincisi basit, standartlaştırılmış, modüller ve kripto yazılım algoritmaları ve ikincisi “daha zorlaştırılmış kripto yazılım sistemleri” içerir. Örnek olursa eşleşme tabanlı imzalar ve toplu imzaları örnek olarak gösterebiliriz.

Ursa projesinin, “iyi uygulanmış, modüler kripto yazılım sistemlerine kolay erişim sahip olması durumunda, gelişimi kolaylaştıracağını düşünmekteler.

Hyperledger kurumsal ve ticari kullanım için popüler olma yolunda ilerlemekte. Cointelegrah’ın daha önce bildirdiği yazıda, Rus bankası olan Sberbank, Hyperledger Fabric Platform’da akıllı kontratlar kullanarak tezgah üstü bir OTC Döviz anlaşması imzaladı.

Kasım ayında ise, Fransız perakende devi Carrefour, İspanyon ağında Hyperledger ile işbirliği yaparak gıda takip sistemi kurdu. Sistem organik olarak yetiştirilen serbest gezen tavukları izlemek için kullanılıcaktır.

Kaynak: Cointelegraph

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.