Huawie’nin CEO’su: Çin’de Kendi Kripto Parasını Çıkartmalı

0

Çin’in teknoloji devlerinden Huawei‘in CEO’su Ren Zhengfei, Çin kendi kripto parasını çıkartırsa pazar payı bakımından Facebook’un kripto parası Libra ile rekabet edebileceğini düşünüyor.

Ülkenin Gücü, Şirket Gücüne Göre Güçlüdür

18 Temmuz’da İtalya’da basın toplantısı düzenleyen CEO, ekonomi hakkında yazılar yazan ünlü İtalyan gazeteci Fabio Savelli’nin Libra hakkında ki sorusuna şu cevabı verdi.

“Çin de kendi kripto parasını çıkartabilir. Neden başkalarının önce davranması bekleniyor? Bir ülkenin gücü, bir internet şirketinin gücünün üstündedir.”

CEO’nun bu yorumu, Çin Merkez Bankası PBoC’nin Libra’nın ülke ekonomisine ciddi tehditler oluşturabileceğiyle ilgili endişelerini söylemesinin ardından sonra geldi.

PBoC’nin araştırma direktörü Wang Xin, Libra hakkında yaptığı açıkalamada, Libra’nın genel olarak ABD dolarına bağlanması durumunda Çin’in bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirtti ve şu yorumu yaptı:

“Eğer bu durum böyle olursa; bunun ekonomik, finansal ve uluslararası anlamda büyük politik sonuçlara neden olur.”

Pekin’in şu anda kendi kripto para projesini geliştirme sürecinden olduğu biliniyor ve bu paranın kullanım alanlarıyla ilgili detaylar henüz bilinmiyor.

ABD’den Libra projesine tepkiler devam ediyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptığı açıklamada Libra’nın kara para aklamada ve terörizmin finansmanında kullanılabileceğini belirtti ve şu yorumda bulun:

“Bu aslında ulusal güvenlik tehditi, Dijital varlık servis sağlayıcılarının gizli çalışmalarına izin vermeyeceğiz.”

Kaynak: Cointelegraph

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın