Huawei’den Dijital Yuan Desteği!

0
330

Huawei, yakında piyasaya sürülecek akıllı telefonu Mate 40’ta Çin merkez bankası dijital para birimini desteklediğini duyurdu. Bir Weibo gönderisine göre, akıllı telefon dijital yuan için bir donanım cüzdanı içerecek.

Çin dijital para birimi elektronik ödeme (DC/EP) projesi 2014’te başlatıldı, ancak testler bu yıl başlatılabildi. Dijital yuan, token için dijital bir cüzdanı destekleyen Mate 40’ın son duyurusu ile ana akım haline gelmeye hazır gibi görünüyor. Weibo tarafından paylaşılan bilgilere göre, Mate 40 serisi, “donanım düzeyinde güvenlik, kontrol edilebilir anonim koruma ve ikili çevrimdışı işlemler” içeren, yerleşik bir donanım cüzdanı ile gelecek.

Dijital yuan için en son Huawei desteği, ülke genelinde yapılan halka açık bir testin ardından geldi. Daha öncede bildirdiğimiz üzere Çin Merkez Bankası (PBoC), DC/EP sisteminin halka açık bir denemesinde Shenzhen’deki rastgele 50.000 katılımcıya 10 milyonun üzerinde dijital yuan dağıttı. DC/EP ile kullanıcılar, dijital yuan’ı onu destekleyen binlerce satıcı mağazasından herhangi birinde veya token destekli herhangi bir satış noktası cihazında harcadı.

Bunların yanında Huawei, dijital DC/EP projesinin nasıl çalışacağını veya kullanıcıların Mate 40 donanım cüzdanını kullanarak banka bakiyelerini ve nakit paralarını dijital yuan’a nasıl dönüştürebileceklerini açıklamadı. Dahası, diğer bölgelerdeki Mate 40 akıllı telefonlarının DC/EP cüzdanını destekleyip desteklemeyeceği veya bazı bölgelerde kısıtlanıp kısıtlanmayacağı belirsizliğini koruyor.

Merkez bankası dijital para birimi konusu son dönemler de çok daha sık konuşulur hale geldi. Özellikle Çin’in bu yılki kaydettiği ilerleme, pekçok ülkeyi etkiledi diyebiliriz. Yarışa dönüşen bu alanda ilk kim başarı elde eder bilinmez fakat Çin, hızla yol almaya devam ediyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın