Huawei’den Dijital Yuan Desteği!

Huawei, yakında piyasaya sürülecek akıllı telefonu Mate 40’ta Çin merkez bankası dijital para birimini desteklediğini duyurdu. Bir Weibo gönderisine göre, akıllı telefon dijital yuan için bir donanım cüzdanı içerecek.

Çin dijital para birimi elektronik ödeme (DC/EP) projesi 2014’te başlatıldı, ancak testler bu yıl başlatılabildi. Dijital yuan, token için dijital bir cüzdanı destekleyen Mate 40’ın son duyurusu ile ana akım haline gelmeye hazır gibi görünüyor. Weibo tarafından paylaşılan bilgilere göre, Mate 40 serisi, “donanım düzeyinde güvenlik, kontrol edilebilir anonim koruma ve ikili çevrimdışı işlemler” içeren, yerleşik bir donanım cüzdanı ile gelecek.

Dijital yuan için en son Huawei desteği, ülke genelinde yapılan halka açık bir testin ardından geldi. Daha öncede bildirdiğimiz üzere Çin Merkez Bankası (PBoC), DC/EP sisteminin halka açık bir denemesinde Shenzhen’deki rastgele 50.000 katılımcıya 10 milyonun üzerinde dijital yuan dağıttı. DC/EP ile kullanıcılar, dijital yuan’ı onu destekleyen binlerce satıcı mağazasından herhangi birinde veya token destekli herhangi bir satış noktası cihazında harcadı.

Bunların yanında Huawei, dijital DC/EP projesinin nasıl çalışacağını veya kullanıcıların Mate 40 donanım cüzdanını kullanarak banka bakiyelerini ve nakit paralarını dijital yuan’a nasıl dönüştürebileceklerini açıklamadı. Dahası, diğer bölgelerdeki Mate 40 akıllı telefonlarının DC/EP cüzdanını destekleyip desteklemeyeceği veya bazı bölgelerde kısıtlanıp kısıtlanmayacağı belirsizliğini koruyor.

Merkez bankası dijital para birimi konusu son dönemler de çok daha sık konuşulur hale geldi. Özellikle Çin’in bu yılki kaydettiği ilerleme, pekçok ülkeyi etkiledi diyebiliriz. Yarışa dönüşen bu alanda ilk kim başarı elde eder bilinmez fakat Çin, hızla yol almaya devam ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.