HSBC’nin Kripto Para Politikasında Büyük Değişlik!

Dünyanın en ünlü bankalarından HSBC’nin son kararı kripto para gündeminde büyük bir ses getirdi. Buna göre önde gelen banka, Bitcoin (BTC) yatırımları ile tanınan MicroStrategy şirketinin hisselerine yapılan yatırımları engelleme kararı aldı. Bu doğrultuda banka kripto para birimi ile ilgili politikasını değiştirdiğini bildirdi. Banka artık müşterilerin Microstrategy gibi Bitcoin tutan halka açık şirketlerin hisselerini satın almasını yasaklıyor. 

Bilindiği üzere MicroStrategy, geçtiğimiz yıl ağustos ayında 250 milyon dolar ödeyerek 21.454 adet Bitcoin satın almıştı ve bu gelişmeyle kurumsal yatırımcı akınını tetikledi. Şirket Bitcoin’i bir hazine rezerv varlığı olarak kullanan ilk Fortune 500 şirketi arasındaydı. Şirket bununla da sınırlı kalmadı ve ilk Bitcoin satın alımından bu yana sistematik Bitcoin alımları yapmaya başladı.

Fakat artık MicroStrategy hisseleri, HSBC çevrim içi işlem platformu HSBC InvestDirect (HIDC) üzerinden alınamıyor. Müşterilerine durumu bir mesajla bildiren banka, MicroStrategy hissesine sahip olan kullanıcılara ek hisse almamaları konusunda telkinde bulundu.

Camiam isimli Twitter kullanıcısı, 29 Mart’ta bankacılık devinden böyle bir mesaj aldığını iddia etti. MSTR’nin kara listeye alınması, kullanıcıların kripto para birimleriyle etkileşimde bulunmasını engelleyen güncel banka politikasından kaynaklanıyor gibi görünüyor:

“HIDC; sanal para birimleri, sanal para performansları veya bunlara atıfta bulunan ürünlerle ilgili kolaylaştırıcı (satın alma ve/veya değiş tokuş) ürünlere dahil olmayacaktır.”

HSBC’nin yaptığı bildirime göre MicroStrategy de sanal para ürünü, bu sebeple kara listeye alınanlar arasında o da var. Fakat İngiliz bankası, bir şirketin hisselerinin bankadan yasaklanması için ne kadar Bitcoin tutması gerektiğini belirtmedi. Microstrategy, hazine rezervlerinin %100’ünü BTC’de tutmayı bir politika haline getirdi.

Bunların yanında böylesine büyük bir bankanın, kripto paralara karşı sert bir tutum sergilemesi piyasa açısından negatif bir gelişme. MicroStrategy, diğer bankalarında böyle bir adım atmasından çekinerek sahip olduğu Bitcoin’lerin bir miktarını satışa sunabilir. Piyasa genelinde ise kurumsal şirketleri endişelendiren bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.