HSBC’nin Kripto Para Politikasında Büyük Değişlik!

0

Dünyanın en ünlü bankalarından HSBC’nin son kararı kripto para gündeminde büyük bir ses getirdi. Buna göre önde gelen banka, Bitcoin (BTC) yatırımları ile tanınan MicroStrategy şirketinin hisselerine yapılan yatırımları engelleme kararı aldı. Bu doğrultuda banka kripto para birimi ile ilgili politikasını değiştirdiğini bildirdi. Banka artık müşterilerin Microstrategy gibi Bitcoin tutan halka açık şirketlerin hisselerini satın almasını yasaklıyor. 

Bilindiği üzere MicroStrategy, geçtiğimiz yıl ağustos ayında 250 milyon dolar ödeyerek 21.454 adet Bitcoin satın almıştı ve bu gelişmeyle kurumsal yatırımcı akınını tetikledi. Şirket Bitcoin’i bir hazine rezerv varlığı olarak kullanan ilk Fortune 500 şirketi arasındaydı. Şirket bununla da sınırlı kalmadı ve ilk Bitcoin satın alımından bu yana sistematik Bitcoin alımları yapmaya başladı.

Fakat artık MicroStrategy hisseleri, HSBC çevrim içi işlem platformu HSBC InvestDirect (HIDC) üzerinden alınamıyor. Müşterilerine durumu bir mesajla bildiren banka, MicroStrategy hissesine sahip olan kullanıcılara ek hisse almamaları konusunda telkinde bulundu.

Camiam isimli Twitter kullanıcısı, 29 Mart’ta bankacılık devinden böyle bir mesaj aldığını iddia etti. MSTR’nin kara listeye alınması, kullanıcıların kripto para birimleriyle etkileşimde bulunmasını engelleyen güncel banka politikasından kaynaklanıyor gibi görünüyor:

“HIDC; sanal para birimleri, sanal para performansları veya bunlara atıfta bulunan ürünlerle ilgili kolaylaştırıcı (satın alma ve/veya değiş tokuş) ürünlere dahil olmayacaktır.”

HSBC’nin yaptığı bildirime göre MicroStrategy de sanal para ürünü, bu sebeple kara listeye alınanlar arasında o da var. Fakat İngiliz bankası, bir şirketin hisselerinin bankadan yasaklanması için ne kadar Bitcoin tutması gerektiğini belirtmedi. Microstrategy, hazine rezervlerinin %100’ünü BTC’de tutmayı bir politika haline getirdi.

Bunların yanında böylesine büyük bir bankanın, kripto paralara karşı sert bir tutum sergilemesi piyasa açısından negatif bir gelişme. MicroStrategy, diğer bankalarında böyle bir adım atmasından çekinerek sahip olduğu Bitcoin’lerin bir miktarını satışa sunabilir. Piyasa genelinde ise kurumsal şirketleri endişelendiren bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın