Hindistan’da Kripto Para Yasağı Kalktı

Kripto paraların yaygınlaşmasıyla birlikte, ülkeler de harekete geçti ve yasalar konusunda hızlı bir şekilde düzenleme için çalışmalarına başladı. Hindistan’da bu konuda belirsizliğin hakim olduğu ülkelerden biriydi. 2018 yılında Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların kripto para borsaları ile şirketlerine hizmet vermesini yasaklamıştı. Tabi bu yasak pekçok tartışmayıda beraberinde getirdi. Ülkedeki kripto sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar, Hindistan Merkez Bankası’nın vermiş olduğu yasak kararınını mahkemeye taşımıştı.

Mahkemede davacı taraf, kripto paranın yasal olduğunu ve Hindistan Merkez Bankası’nın da kripto paraları emtia olarak sınıflandırması gerektiği görüşünü savundu. RBI ise aldığı yasak kararının arkasına durdu.

Gösterilen bu çaba sonucunda üst mahkemenin verdiği karar, kripto para yatırımcılarının ve işletmelerinin yüzünü güldürdü. Yüksek Mahkeme tarafından, Hindistan Merkez Bankası’nın 6 Nisan 2018 tarihli genelgesini anayasaya aykırı buldu ve alınan yasak kararı geçersiz kılındı. Ülkedeki kripto para topluluğunun yakından takip ettiği dava, kripto destekçilerini sevindirdi.

Yasak sebebiyle başta kripto para borsaları olmak üzere ülkedeki kripto para kurumları zor bir dönem geçirmişti. Kararın ardından ülkedeki kripto para sektörünün yeniden canlanması bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.