Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Erdoğan’dan Kripto Para Vergi ve Kanun Çalışmaları Açıklaması!

1

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan CNN Türk’te programa katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Elvan konuşma sırasında kripto para birimleri hakkında da konuştu.

Covid-19 salgını ile birlikte kripto varlıklara büyük bir ilgi yaşandı. Bu ilgi sadece Türkiye’de değil dünyada da yaşanıyor. Kripto varlıklar geleneksel finans sitemlerine benzemiyor. Belirli bir noktaya kadar bunları denetleyebiliyorsunuz. Belirli bir noktadan sonra denetim zorlaşıyor.

Kripto para varlıkları üzerine Avrupa birliği detaylı bir şekilde çalışıyor. Avrupa Birliği kripto para varlıkları düzenlemesine ilişkin bir taslak metin hazırladı. ABD ve İngiltere gibi ülkeler farklı çalışmalar yaptı.

Kripto para alanında iki önemli husus bulunuyor; kara paranın aklanması ve terörün finansmanı ile tüketicinin korunması. Bu platformları kullanan kişileri korumamız gerekiyor. Ayrıca kara para aklanması ve terörün finansmanı konusunda da gerekli tedbirleri almamız gerekli.

Kripto Para Borsaları İçin Kanun Geliyor

Kripto para borsalarına kanun teklifi hazırlanıyor. Bakanlığımızca gerekli hazırlıkları yaptık, küresel ölçekte de bu platformların bir düzenleme altına alınması ve denetlenmesi konusunda çalışmalar yapılmakta. Biz de bir kanun çalışması için çalışmalarımızı yapıyoruz.

Merkez Bankası ve Masak’ın çalışmalarından bahseden Elvan, Masak’ın hazırlamış olduğu rehber ile kripto para borsalarının uyması gereken kuralların çerçevesinin belirlendiğini dile getirdi.

“Borsalar üyelerinin alım-satım işlemlerini kesinlikle Masak’a bildirecekler. Masak’ın bu platformlar üzerinde her türlü denetim yetkisi bulunmaktadır. Platformlar şüpheli işlemleri bildirmekle yükümlüler. 10 bin TL’nin üzerinde işlem yapanların Masak’a bildirme zorunluluğu getirdik. Masak’ın bu alanda tam yetkisi bulunmakta.”

Ayrıca Bakan Elvan, bu alanda çalışmalar yapan kurumları da belirti “SPK, BDDK, Masak ve Gelir İdaresi Başkanlığı” olduğunu belirtti.

Vergi Geliyor

Vergilendirme konusunda da bir çalışmalar yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamalar nelerdir ne tür yapı var bunları inceliyoruz.

Bakan Elvan Merkezi Yapısı Bulunmadığından Dikkatli Olunması Gerektiğini Vurguladı

Bu alanların tamamı dünyada çalışan alanlar. Diğer gelişmiş ülkelerin çalıştığı alanlar. Bu konuda hızlı gitmenin önemli olduğunu düşünmüyorum sağlam ve dikkatli bir şekilde gitmemiz lazım. Çünkü bunu merkezli bir yapısı bulunmuyor. Çok daha temkinli olmamız gerekiyor.

“Bu alanların tamamı dünyada çalışılan alanlar. Diğer gelişmiş ülkelerin çalıştığı alanlar. Bu konuda hızlı gitmemin önemli olduğunu düşünmüyorum sağlam ve dikkatli gitmemiz lazım. Çünkü bunu merkezi bir yapısı yok.  Çok daha temkinli olmak gerekiyor.”

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Güzel düşünceler kropdu para kullanan lar olarak vergimizi vermeye her zaman hazırız kimse mağdur olmasın borsaların denetlenmesi çok iyi olacak inşallah madencilik alt yapısı olan mydexchain projesini başkanımız Lütfi Elvan bey ve Türk halkımız fark eder pandemini olduğu bu zor günlerde hepimiz kazanırız

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın