Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Erdoğan’dan Kripto Para Vergi ve Kanun Çalışmaları Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan CNN Türk’te programa katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Elvan konuşma sırasında kripto para birimleri hakkında da konuştu.

Covid-19 salgını ile birlikte kripto varlıklara büyük bir ilgi yaşandı. Bu ilgi sadece Türkiye’de değil dünyada da yaşanıyor. Kripto varlıklar geleneksel finans sitemlerine benzemiyor. Belirli bir noktaya kadar bunları denetleyebiliyorsunuz. Belirli bir noktadan sonra denetim zorlaşıyor.

Kripto para varlıkları üzerine Avrupa birliği detaylı bir şekilde çalışıyor. Avrupa Birliği kripto para varlıkları düzenlemesine ilişkin bir taslak metin hazırladı. ABD ve İngiltere gibi ülkeler farklı çalışmalar yaptı.

Kripto para alanında iki önemli husus bulunuyor; kara paranın aklanması ve terörün finansmanı ile tüketicinin korunması. Bu platformları kullanan kişileri korumamız gerekiyor. Ayrıca kara para aklanması ve terörün finansmanı konusunda da gerekli tedbirleri almamız gerekli.

Kripto Para Borsaları İçin Kanun Geliyor

Kripto para borsalarına kanun teklifi hazırlanıyor. Bakanlığımızca gerekli hazırlıkları yaptık, küresel ölçekte de bu platformların bir düzenleme altına alınması ve denetlenmesi konusunda çalışmalar yapılmakta. Biz de bir kanun çalışması için çalışmalarımızı yapıyoruz.

Merkez Bankası ve Masak’ın çalışmalarından bahseden Elvan, Masak’ın hazırlamış olduğu rehber ile kripto para borsalarının uyması gereken kuralların çerçevesinin belirlendiğini dile getirdi.

“Borsalar üyelerinin alım-satım işlemlerini kesinlikle Masak’a bildirecekler. Masak’ın bu platformlar üzerinde her türlü denetim yetkisi bulunmaktadır. Platformlar şüpheli işlemleri bildirmekle yükümlüler. 10 bin TL’nin üzerinde işlem yapanların Masak’a bildirme zorunluluğu getirdik. Masak’ın bu alanda tam yetkisi bulunmakta.”

Ayrıca Bakan Elvan, bu alanda çalışmalar yapan kurumları da belirti “SPK, BDDK, Masak ve Gelir İdaresi Başkanlığı” olduğunu belirtti.

Vergi Geliyor

Vergilendirme konusunda da bir çalışmalar yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamalar nelerdir ne tür yapı var bunları inceliyoruz.

Bakan Elvan Merkezi Yapısı Bulunmadığından Dikkatli Olunması Gerektiğini Vurguladı

Bu alanların tamamı dünyada çalışan alanlar. Diğer gelişmiş ülkelerin çalıştığı alanlar. Bu konuda hızlı gitmenin önemli olduğunu düşünmüyorum sağlam ve dikkatli bir şekilde gitmemiz lazım. Çünkü bunu merkezli bir yapısı bulunmuyor. Çok daha temkinli olmamız gerekiyor.

“Bu alanların tamamı dünyada çalışılan alanlar. Diğer gelişmiş ülkelerin çalıştığı alanlar. Bu konuda hızlı gitmemin önemli olduğunu düşünmüyorum sağlam ve dikkatli gitmemiz lazım. Çünkü bunu merkezi bir yapısı yok.  Çok daha temkinli olmak gerekiyor.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 1 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.

  • Adem

    Güzel düşünceler kropdu para kullanan lar olarak vergimizi vermeye her zaman hazırız kimse mağdur olmasın borsaların denetlenmesi çok iyi olacak inşallah madencilik alt yapısı olan mydexchain projesini başkanımız Lütfi Elvan bey ve Türk halkımız fark eder pandemini olduğu bu zor günlerde hepimiz kazanırız

    Cevap Yazın
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.