Hayır İşlerinde Şeffaflık İçin Blockchain Tabanlı Ortaklık

0

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Joseph Lubin’in kurduğu bir blockchain kurumu olan ConsenSys ve World Wildlife Fund (WWF) şeffaflığı hayırseverliğe getirmek için ortak olarak Impactio platformunu başlattı.

24 Eylül’de yapılan bir duyuruya göre, bu yeni ortaklık, sivil toplum kuruluşları ve bağımsız şirketlerdeki projeleri denetlemek ve finanse etmek için tasarlanan Impactio adlı Ethereum blockchain tabanlı bir platformla sonuçlandı. Girişimin ardındaki itici güç, şirketlerin fonlarının sosyal etki projelerinde nasıl harcandığını takip etmek.

Impactio’yu kullanan bireyler ve şirketler, Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne uygun olarak sürdürülebilirlik, eşitsizlik, gelişmekte olan topluluklar veya çevre gibi konular için net hedefler belirleyerek projelerini sunmalıdır. Ardından yüksek potansiyeli olan projeleri seçmek ve bunları potansiyel fon sağlayıcılara sunmak için platform kullanılır.

ConsenSys Social Impact’in kurucu ortağı olan Robby Greenfield, “Kâr amacı gütmeyen birçok kişi fonlarını etkin bir şekilde kullandıklarını ve fon verenlerin hedeflerini nasıl hizaladıklarını göstermek için mücadele ediyor” dedi. Nitekim, Nolo’nun bir hukuk firması, 220.000 kar amacı gütmeyen kuruluşun %75-85’inin harcamalarını uygun olmayan bir şekilde tahsis ettiğini ortaya koydu.

Bu yeni projeye ek olarak Eylül ayının başlarında, Orta ve Güney Amerika’da çalışan New York merkezli kar amacı gütmeyen bir STK olan Rainforest Vakfı ABD’nin, kripto ve blockchain teknolojisi ile ormansızlaşma karşıtı çabalarını desteklemeyi umduğunu duyurdu.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın