Hamas’ın Militan Kanadı Yetkilileri Korumak İçin Birden Çok BTC Cüzdan Adresi Kullanıyor, Rapor

0

Filistin’de ki Gazze Şeridi’nin fiili iktidar yetkilisi olan Hamas’ın militan kolunun, yetkili kişilerin kripto para finansmanının akışını görme girişimlerini engellemek amacıyla giderek daha karmaşık tedbirler aldığı bildirildi.

Bu bildiri, Reuters tarafından 26 Nisan’da blok zinciri istihbarat firması Elliptic’te ki araştırmacılar tarafından yapıldı.

Cointelegraph’ın daha önce Ocak ayındada bildirdiği üzere, grubun askeri kanadındaki bir sözcü destekçileri Bitcoin içindeki organizasyona finansal izolasyonla mücadele etme adına bağış yapmaya çağırmıştı.

Hamas’ın finansal izolasyonu, bir terör örgütü olarak görmesinin sebebi tamamen veya kısmen olarak, ABD ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere, birkaç ülkeden ve uluslararası bloklardan kaynaklanıyor.

Gazze Şeridi’ne 2007’den beri hükmeden Hamas, bir sosyal hizmet kolu olan “Dawah” ve militan bir hizip olan “Izz ad-Din el-Qassam Tugaylarından” oluşuyor.

Rusya, Türkiye ve Çin, Hamas’ı terörist bir varlık olarak görmeme konusunda ortak düşünceye sahipler.

Reuters, Elliptic’in araştırma bölümü El Kasam Tugaylarının son haftalar içinde kripto fonlama mekanizmasını uyarladığını belirtti.

Başlangıçta katkıda bulunanlar için tek bir bitcoin cüzdan adresine bağışta bulunmalarını isteyen grubun web sitesinde artık her bağış için benzersiz bir yeni cüzdan adresi oluşturduğu söyleniyor.

Raporda, belirli bir kripto para cüzdanının araştırmacı makamlar tarafından etkin şekilde kırmızı bayrakla işaretlenebilmesine rağmen, birden çok benzersiz adresin artmasının bu tür çabaları büyük ölçüde karmaşıklaştırdığı söyleniyor.

Elliptic, kampanyanın başlamasından bu yana El Kassam Tugayları’nın 7 bin 700 dolar civarında kazandığını belirtti.

Firma, bulgularının spesifik ayrıntılarından çoğunu ifşa etmeyi kabul etmese de, iki adsız Asya tabanlı kripto borsası aracılığıyla bu adreslerden yapılan işlemlerin akışı belirlendi. 

Bu Şubat ayında bir İsrail blok zinciri istihbarat şirketinin, ilk cüzdan adresinin yayınlanmasının ardından şirkete iki gün içinde yaklaşık 2.500 dolarlık bağışta bulunulduğu tahmin ediliyor. Şirket, Hamas’a Bitcoin ile yapılan bağışların kanıtını tespit ettiğini iddia etti.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın