Hamas’ın Militan Kanadı Yetkilileri Korumak İçin Birden Çok BTC Cüzdan Adresi Kullanıyor, Rapor

Filistin’de ki Gazze Şeridi’nin fiili iktidar yetkilisi olan Hamas’ın militan kolunun, yetkili kişilerin kripto para finansmanının akışını görme girişimlerini engellemek amacıyla giderek daha karmaşık tedbirler aldığı bildirildi.

Bu bildiri, Reuters tarafından 26 Nisan’da blok zinciri istihbarat firması Elliptic’te ki araştırmacılar tarafından yapıldı.

Cointelegraph’ın daha önce Ocak ayındada bildirdiği üzere, grubun askeri kanadındaki bir sözcü destekçileri Bitcoin içindeki organizasyona finansal izolasyonla mücadele etme adına bağış yapmaya çağırmıştı.

Hamas’ın finansal izolasyonu, bir terör örgütü olarak görmesinin sebebi tamamen veya kısmen olarak, ABD ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere, birkaç ülkeden ve uluslararası bloklardan kaynaklanıyor.

Gazze Şeridi’ne 2007’den beri hükmeden Hamas, bir sosyal hizmet kolu olan “Dawah” ve militan bir hizip olan “Izz ad-Din el-Qassam Tugaylarından” oluşuyor.

Rusya, Türkiye ve Çin, Hamas’ı terörist bir varlık olarak görmeme konusunda ortak düşünceye sahipler.

Reuters, Elliptic’in araştırma bölümü El Kasam Tugaylarının son haftalar içinde kripto fonlama mekanizmasını uyarladığını belirtti.

Başlangıçta katkıda bulunanlar için tek bir bitcoin cüzdan adresine bağışta bulunmalarını isteyen grubun web sitesinde artık her bağış için benzersiz bir yeni cüzdan adresi oluşturduğu söyleniyor.

Raporda, belirli bir kripto para cüzdanının araştırmacı makamlar tarafından etkin şekilde kırmızı bayrakla işaretlenebilmesine rağmen, birden çok benzersiz adresin artmasının bu tür çabaları büyük ölçüde karmaşıklaştırdığı söyleniyor.

Elliptic, kampanyanın başlamasından bu yana El Kassam Tugayları’nın 7 bin 700 dolar civarında kazandığını belirtti.

Firma, bulgularının spesifik ayrıntılarından çoğunu ifşa etmeyi kabul etmese de, iki adsız Asya tabanlı kripto borsası aracılığıyla bu adreslerden yapılan işlemlerin akışı belirlendi. 

Bu Şubat ayında bir İsrail blok zinciri istihbarat şirketinin, ilk cüzdan adresinin yayınlanmasının ardından şirkete iki gün içinde yaklaşık 2.500 dolarlık bağışta bulunulduğu tahmin ediliyor. Şirket, Hamas’a Bitcoin ile yapılan bağışların kanıtını tespit ettiğini iddia etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.