Hacker Grubu, Monero Madenciliği İçin Avrupadaki Süper Bilgisayarları Ele Geçirdi

0
248

Geçen hafta hackerlar, dijital para Monero madenciliği  için Avrupa’da birçok ülkenin süper bilgisayarlarını hacklemeyi başardılar. Saldırı şimdiye kadar görülmemiş çapta ve şaşırtıcı karşılandı. İngiltere, Almanya, İsviçre, İspanya’daki araştırma faaliyetlerinin aksamasına neden oldu.

Saldırıdan İlk Rapor

Saldırıyı ilk rapor eden İskoçya’daki ARCHER süper bilgisayarının bulunduğu Edinburgh Üniversitesi oldu. Yayınladıkları raporda izinsiz giriş tespit ettiklerini ve bilgisayarın çalışmasını durdurduklarını belirtti.

Neredeyse Tüm Avrupa’da Görüldü

Buna benzeyen başka örnekler de Avrupa’da birçok ülkeden rapor edildi. Almanya’daki süper bilgisayarlar arası koordine çalışması yürüten kuruluş bwHPC, süper bilgisayarların 5 tanesinin kapatıldığını bildirdi. Bunların dışında Bavyera Bilimler Akademisi’nin Leibniz Bilişim Merkezi, Dresden Teknik Üniversitesi ve İsviçre Bilimsel Hesaplamalar Merkezi bulunmakta.

Covid-19 Çalışmalarına Darbe

Hackerların bu hareketi , birden fazla sorunu da beraberinde getirdi. Çünkü bu süper bilgisayarların bir çoğu COVİD-19 araştırmalarında görev alıyordu. Hastalığın seyri hakkında simülasyon çalışmaları yapıyorlardı. Hali hazırda henüz saldırılar tamamen geçmiş değil ve bu saldırı deneyler ve çalışmalar için darbe niteliğinde oldu.

Rusya’da da Görülmüştü

Buna benzeyen bir olayda geçtiğimiz yılda gerçekleşmişti . Rusya’da nükleer çalışmaları yapan bilim insanları , tesisin süper bilgisayarlarını kullanarak dijital para madenciliği yapmaya çalışmış ve yakalanmışlardı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın