Haberlerin, Bitcoin Fiyatı Üzerindeki Etkisi

Bitcoin fiyatının oldukça değişken olduğu bir gerçek. Bunun yanında kripto para birimi ile ilgili çoğu konu tartışmaya açıktır, bu da onu spekülatif olaylara eğilimli hale getirmiştir. Bitcoin fiyatlarında oynaklığı körükleyen önemli faktörlerden biri de piyasadaki gelişmeler ve haberler. Olumlu haberler yatırımcıların ilgisini artırırken, piyasa katılımcılarını Bitcoin satın almaya teşvik edebilir, bu da fiyatını daha da artmasına sebep olabilir.

Bunun en önemli örneklerinden biri de Coinbase Etkisidir. Geçmişte, birçok kripto para popüler kripto para borsasında listelendikten sonra yükseliş kaydetmiştir. Bununla da sınırlı değil. CME Group’un Bitcoin Vadeli İşlemleri eklemeyi planladığını açıkladığı Kasım 2017’de Coinbase, tek bir günde 100.000 kullanıcı akını yaşandığını bildirmişti.

Geçen yıl Ağustos ayında MATIC, Coinbase’de listelendikten hemen sonra 24 saat içinde yüzde 60’ın üzerinde bir artış gösterdi. Ancak bunun aksi örnekleri de var. Coinbase’de listelendikten sonra kayda değer bir artış yaşamamış kripto paralarda mevcut.

Tarihsel olarak baktığımız da, Bitcoin ve geri kalan kripto para birimlerinin, bazı olayların etkisiyle nasıl dalgalanmalar yaşadığına çokça kez şahit olduk.

Bununla birlikte, piyasa eskiye göre daha olgun ve şu an pazarda her zamankinden daha fazla katılımcı var, haber olayları daha önce varsayıldığı gibi piyasayı çok etkilemiyor. “Yapısal Molalar Altında Asimetrik Bitcoin Volatilitesi” başlıklı yeni bir makalede, haberlerin volatilite üzerindeki etkisinin abartıldığı düşünülüyor.

Söz konusu makale için yapılan araştırmada genel olarak hem iyi hem de kötü haberlerin volatilite üzerinde daha az etkisi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak haberlerin her ne kadar Bitcoin fiyatı üzerinde etkisi olduğu düşünülse de, yapılan bu araştırma aksini ortaya koymuştur.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.