Güney Kore Hükümeti, Bitcoin Suçundan 10,5 Milyon Dolar Kar Elde Etti!

Güney Koreli savcılar, 2017’de bir suçludan ele geçirmiş oldukları Bitcoin’i(BTC) sonunda sattı. Tutuklama sırasında yetkililer tarafından haczedilen coin’ler 4 yıl boyunca rafa kaldırılmıştı. Bahsi geçen coin’lerin, tutuklanmanın yapıldığı zamanki değerinden 10.5 milyon daha fazlasına satıldığı bildirildi. Nakit, ülkenin ulusal hazinesinin kasasına aktarıldı.

Suwon Bölge Savcılık Ofisi’nden bildirilene göre, Kore’de ilk defa el konulan bir Bitcoin’in yetkililer tarafından satışı gerçekleşti. El konma sırasında 238.000 dolar değerinde olan coin, yakın bir zamanda 10.8 milyon dolara satıldı. Ve bu satışla 4 yılın sonunda Bitcoin’in değerinde %4000’lik bir artış meydana gelmiş oldu. Bu fiyatlandırmaya bakıldığında Nisan 2017’de yapılan tutuklama sırasında bir Bitcoin’in değerinin yaklaşık 1.300 dolar olduğu varsayılıyor.

O zamanlar kripto paralarla ilgili herhangi bir yönetmelik veya yasa olmadığından dolayı el konulan coin’ler rafa kaldırılmıştı. Güney Kore hükümeti mart ayının sonlarında ilk defa geniş çaplı bir kripto yasasını yürürlüğe koydu. Bu yasayla hükümet, borsaları ve sanal varlık servis sağlayıcılarına gerçek isimle trade yapmaları ve faaliyetlerini Güney Kore Finansal İstihbarat Birimi’ne bildirmeleri konusunda baskı kurmuş oldu. Yasanın 25 Mart’ta yürürlüğe girmesinin hemen ardından savcıların coin’leri sattığı bildirildi.

Güney Kore’nin kripto para birimiyle ilgili düzenlemeler yapmasındaki kararlılığı, kripto’nun vergi kaçakçıları tarafından kullanıldığının açığa çıkması ve kara para aklamada kullanılmasından duyulan endişelerden kaynaklanıyor. 2022’nin Ocak ayından itibaren ülkede, kripto para birimi ticaretinden elde edilen gelirlerden %20 sermaya vergisi tahsil edilmesini sağlayan yasalar da yürürlüğe girecek.

Güney Kore Ulusal Vergi Kurumu, geçtiğimiz yıl kripto para yatırımcılarının sayısının % 25 arttığını ve bunun da genel ticaret hacminde %800’lük bir artışa neden olduğunu iddia etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.