Güney Kore Hükümeti, Bitcoin Suçundan 10,5 Milyon Dolar Kar Elde Etti!

0

Güney Koreli savcılar, 2017’de bir suçludan ele geçirmiş oldukları Bitcoin’i(BTC) sonunda sattı. Tutuklama sırasında yetkililer tarafından haczedilen coin’ler 4 yıl boyunca rafa kaldırılmıştı. Bahsi geçen coin’lerin, tutuklanmanın yapıldığı zamanki değerinden 10.5 milyon daha fazlasına satıldığı bildirildi. Nakit, ülkenin ulusal hazinesinin kasasına aktarıldı.

Suwon Bölge Savcılık Ofisi’nden bildirilene göre, Kore’de ilk defa el konulan bir Bitcoin’in yetkililer tarafından satışı gerçekleşti. El konma sırasında 238.000 dolar değerinde olan coin, yakın bir zamanda 10.8 milyon dolara satıldı. Ve bu satışla 4 yılın sonunda Bitcoin’in değerinde %4000’lik bir artış meydana gelmiş oldu. Bu fiyatlandırmaya bakıldığında Nisan 2017’de yapılan tutuklama sırasında bir Bitcoin’in değerinin yaklaşık 1.300 dolar olduğu varsayılıyor.

O zamanlar kripto paralarla ilgili herhangi bir yönetmelik veya yasa olmadığından dolayı el konulan coin’ler rafa kaldırılmıştı. Güney Kore hükümeti mart ayının sonlarında ilk defa geniş çaplı bir kripto yasasını yürürlüğe koydu. Bu yasayla hükümet, borsaları ve sanal varlık servis sağlayıcılarına gerçek isimle trade yapmaları ve faaliyetlerini Güney Kore Finansal İstihbarat Birimi’ne bildirmeleri konusunda baskı kurmuş oldu. Yasanın 25 Mart’ta yürürlüğe girmesinin hemen ardından savcıların coin’leri sattığı bildirildi.

Güney Kore’nin kripto para birimiyle ilgili düzenlemeler yapmasındaki kararlılığı, kripto’nun vergi kaçakçıları tarafından kullanıldığının açığa çıkması ve kara para aklamada kullanılmasından duyulan endişelerden kaynaklanıyor. 2022’nin Ocak ayından itibaren ülkede, kripto para birimi ticaretinden elde edilen gelirlerden %20 sermaya vergisi tahsil edilmesini sağlayan yasalar da yürürlüğe girecek.

Güney Kore Ulusal Vergi Kurumu, geçtiğimiz yıl kripto para yatırımcılarının sayısının % 25 arttığını ve bunun da genel ticaret hacminde %800’lük bir artışa neden olduğunu iddia etti.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın