Google’ın Kuantum Bilgisayarı Bitcoin Değerini Sıfıra İndirebilir Mi?

0

Hala daha kazılmayı bekleyen yaklaşık 3 milyon Bitcoin (BTC) mevcut. Tüm Bitcoin’lerin kazılmasının yaklaşık 121 yıl süreceği düşünülüyor. Ama bazı iddialar Google’ın kuantum bilgisayarı olan Sycamore’un bunu iki saniyeden bile daha az bir sürede yapabileceğini iddia ediyor. Bu iddia ilk etapta kripto dünyasında endişe yaratmıştı.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de konuyla ilgili açıklama yaptı. Geçmişte kendinin de kuantum modelini denediğini söyleyen Buterin, Google’ın girişimini yalnızca bir kavram kanıtı (proof of concept) olduğunu belirtti.

Google’ın, herhangi bir dijital coinin şifresini teorik olarak çözebilecek bir cihaz olan kuantum bilgisayarı, şu an için bir tehdit değil. Şimdilik, kripto alanı kuantum hesaplamanın mevcut kriptografiyi yenebileceği düşüncesi konusunda sakinliğini koruyor. Buterin düşüncelerini Twitter hesabından paylaştı:

“Şu ana kadar ki kuantum üstünlüğüyle ilgili tek izlenimim, hidrojen bombalarının nükleer füzyona ne olduğunu hesaplayan gerçek kuantum olduğudur. Bir fenomenden bahsederek, ondan güç elde etme kabiliyetinin var olduğunu söylemekle birlikte, yönlendirilmiş kullanımdan işe yarar şeyler için çok da faydalı olmayacağı kanaatindeyim.”

Kuantum hesaplaması için bu tür bir olanak her zaman ihtimal dâhilinde. Ama Bitcoin ağına bu tür bir dokunuş, Bitcoin değerini sıfır yapacaktır.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın