Google, Kripto Borsaları Üzerindeki Üç yıllık Yasağı Kaldırdı

Çok uluslu bir teknoloji şirketi olan Google, Kripto borsalarının ve cüzdanların reklam hizmetlerini kullanmasını kısıtlayan yasağı kaldırdı. Teknoloji devi, Finansal ürün ve hizmetlere yönelik güncelleme politikasında (Haziran 2021) kısıtlamanın sona erdiğini duyurdu.

Google, kripto ile ilgili hizmet sağlayıcıların Ağustos ayında platformunda reklam verebilmeleri için gereksinimleri netleştireceğini söyledi. Teknoloji devi şöyle devam etti:

“3 Ağustos’tan itibaren, Amerika Birleşik Devletleri’ni hedefleyen Kripto Para Birimi Borsaları ve Cüzdanları sunan reklamverenler, belirtilen kriterleri karşılamaları ve Google tarafından sertifika almaları durumunda 3 Ağustos’tan itibaren bu tür ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapabilecekler.”

Google, 3 Ağustos’ta tüm eski Kripto Borsası sertifikalarını iptal edeceğini belirtti. Teknoloji şirketi, yeni Kripto Borsaları ve Cüzdan sertifikaları için başvuru formlarının 8 Temmuz’da reklamverenler için hazır olacağını söyledi.

Platform, ICO’lar ve DeFi ticaret protokolleri için reklamları desteklemeyecek. Ayrıca Google, bu tür coin’lerin veya ilgili ürünlerin satışını, satın alınmasını veya ticaretini teşvik etmeyecek. Ek olarak, güncellenen Google reklamcılık politikaları, “Kripto para birimleri veya ilgili ürünleri ihraç edenleri bir araya getiren veya karşılaştıran reklam hedeflerine” izin vermeyecektir.

Google 2018 Kripto Yasağı

Google’ın kripto reklamları konusundaki katı standartları topluluktan eleştiriler aldı ve uzmanlar düzenlemeleri “haksız” ve “rahatsız edici” olarak nitelendirdi. Haziran 2018’de teknoloji şirketi, finansal ürünler politikasında kripto reklamları üzerindeki kısıtlamayo duyurdu. Google, yaptığı açıklamada artık kripto para birimi ve ilgili içerikle ilgili reklamları kabul etmeyeceğini belirtti. ICO’lar, kripto borsaları, kripto cüzdanları ve kripto ticareti tavsiyelerinin tümü kuruluş tarafından referans alındı.

Şirkete göre, Google’ın kripto yasağı, müşterilerini dolandırıcılık reklamlarından korumayı amaçlıyordu.

Aynı yıl, Facebook ve Twitter da kripto para birimlerini ve ICO’ları yasaklamak için reklam politikalarını güncelledi. O sırada Facebook, tüketicilerini korumak için gerekli olduğunu savunarak eylemlerini haklı çıkardı. Sosyal medya ağına göre amaçları, kullanıcıların Facebook reklamları aracılığıyla dolandırıcılık veya kandırılma korkusu olmadan yeni ürünler keşfetmelerini sağlamaktı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.