Goldman Sachs Bankasından Ekonomik Durum Değerlendirmesi

0
361

Dünyanın en büyük bankalarından biri konumunda olan Goldman Sachs bazı açıkalamalarda bulundu ve ekonomik durgunluğun yavaş yavaş yaklaştığını belirtti. Fakat Goldman Sachs bu ekonomik durgunluğun kesin bir biçimde yaşanacağını belirtmesede insanları şimdiden uyarıyor.

Siyah Kuğu

Goldman Sachs bu yılın başlarında ABD ekonomisiyle ilgili bazı tahminlerde bulunmuştu. Goldman Sachs analistleri ABD ekonomisinin yıl genelinde stabil olarak devam etmesi, ekonomide büyük oranda sorun yaşanmayacağını tahmin ediyorlardı.

Bankanın bu yorumuna benzer bir tahmin ise ünlü ekonomist Burton Malkiel tarafından da gelmişti. Yıl başlarında yaptığı açıklamalarda 2020’de herhangi bir kriz yaşanmayacağını dile getiren Malkiel bu durumu etkileyecek olan Siya Kuğu’nun (öngörülmeyen, büyük çaplı bir olay) ortaya çıkmasıyla olacağını dile getirmişti:

“Benim tahminin ise şu; Eğer bir ekonomik durgunluk süreci yaşayacaksak bu büyük ihtimalle şu anda tahmin edemeyeceğimiz bir şey yüzünden kaynaklanmış olacak. Uluslararası kaynaklanmış olacak. Uluslararası bir panik hali. Muhtemelen bu tarz bir şey.”

Gelişmeler

Koronavirüs, ABD başkanlık seçimleri, Rusya-Suudi Arabistan gerginliği derken küresel piyasalar bir anda altüst oldu. Piyasaların bir anda altüst olmasıyla birlikte ekonomistler yaşanan gelişmelerin ardından karamsar tahminler yürütmeye başladılar.

CNBC’deki habere göre yıl başında 2020’de bir kriz tahmin edilmediğini belirten Goldman Sachs artık bu tahmininin arkasında durmuyor ve farklı tahminlerde bulunuyor. Goldman Sachs analistlerine göre ABD ekonomisinin durgunluğa girme ihtimali, bu yılın başına kıyasa artış göstermekte.

Goldman Sachs şu an yaşanan gelişmelerle ekonomik durgunluğun kesinlikle yaşanacağını belirtmiyor. Şirket yetkilileri ABD piyasasının son 11 yıl içerisindeki gidişatından gayet memnun olduklarını belirtiyor ve şu an içerisinde yaşanan gelişmelerin uzun vadeli olmayacağını tahmin ediyorlar.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın