Glassnode: Piyasa Düşüşüne Rağmen Uzun Vadeli BTC Yatırımcıları Satış Yapmıyor

0

Bitcoin piyasasının durumu, düşüş piyasasına mı dönüştüğünü yoksa yükseliş için ivme mi biriktirdiğini anlamaya çalışan trader’ların endişelerini artırdı.

Glassnode Insights, mevcut piyasa trendi ve Bitcoin sahiplerinin genel harcama davranışı hakkında bir analiz yayınladı. Bu analiz, kısa vadeli ve uzun vadeli sahiplerin göreli duyarlılığının değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

BTC, haftaya 31.327 aralığında başladığı için bu hafta bir toplu satışla karşı karşıya kaldı, yeni bir haftalık yüksek seviye olan 40.757 dolara ulaştı ve tekrar düşük seviyelere indi. Glassnode’dan gelen veriler, uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları için eşiği; 155 günden daha yeni coin’leri elinde tutanlar ve kısa vadeli yatırımcılar için 155 günden genç coin’leri elinde tutanlar olarak belirledi. Bu, uzun vadeli yatırımcılar için eşiğin 2021’den önce veya Ocak ayının başlarında başladığı anlamına gelir.

Kaynak: Glassnode

Analize göre, her iki grup da piyasaya girdikleri zamana bağlı olarak bir miktar kâr ve bir miktar zarar yaşadı. 2021’den önce Bitcoin satın alan ve kârda olan Uzun Vadeli Yatırımcılar (LTH’ler), toplam BTC arzının yaklaşık yüzde 69’unu elinde tutuyor. Kayıp yaşamış olan LTH’ler ise BTC arzının yalnızca yüzde 0.5’ini elinde tutuyor.

Kısa Vadeli Yatırımcılar (STH’ler) ise toplam BTC arzının yaklaşık yüzde 30.5’ini elinde bulunduruyor. Bunlardan kârda olan STH’ler BTC’nin yalnızca yüzde 4.5’ini elinde tutarken, zararda olan STH’ler BTC arzının 26’sına sahip.

BTC Harcama Trendleri – Kısa Vadeli Yatırımcılar Panik Satışı Yapıyor

Harcama trendlerinin incelenmesi hayati önem taşımaktadır. Bu, bir yatırımcının piyasada cüretkar olup olmadığını veya red candlestick’leri (piyasadaki düşüş trendi) görünce kaçıp kaçmayacağını anlamak içindir. Glassnode, o gün harcanan Harcanmamış İşlem Çıktılarının (UTXO’lar) ortalama yaşını incelemek için Harcanan Çıktıların Ortalama Ömrü metriğini (ASOL) kullanarak daha fazla bilgi sunar.

Eski coin sahiplerinin harcama alışkanlıkları, Mayıs market kapitülasyonunun ilk haftalarında zirve yaptı. Bununla birlikte, ASOL metriği düştü, bu da LTH’lerin panik satışı yapmadığını, BTC’yi dipte tuttuklarını gösterdi.

Metrikler incelendiğinde Uzun vadeli yatırımcıların BTC’lerini dipte tuttukları tespit edildiğinden, kimin sattığını bilmek gerekli hale geliyor.

Likit ve Likit Olmayan Arz metriği, stablecoin’lerin zirveye çıkmasıyla Mayıs ayında 155.000’den fazla Bitcoin’in likidite edildiğini gösteriyor. Metrikler, birikmiş varlıkların satışından sürekli olarak zarara uğradıkları için STH’ler üzerinde satış baskısı olduğunu gösterdi.

Uzun vadeli yatırımcıların, değerinin 10.000 dolardan 42.000 dolara yükseldiğinE şahit olunan 2020 BTC rallisinden sonra kâr elde ettikleri ve yeniden satın aldıkları düşünülüyor. Çalkantılı piyasa eğilimlerine rağmen LHT’lerin zarara satmaları zaten pek olası değildi. ancak STH’ler piyasa kapitülasyonu arttıkça satış oranlarını beş kat artırdı.

Genel olarak, mevcut piyasa eğiliminin, hem deneyimli LTH’ler hem de daha hızlı tempolu STH’ler için bir boğa piyasası mı yoksa ayı piyasası mı olduğuna kendilerinin karar vermesine izin veren bir alan sunduğunu belirtmek yerinde olacaktır.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indererek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın