Glassnode, Bitcoin’in Büyük Balina Birikimini Ortaya Çıkardı!

0

Kripto istihbarat şirketi Glassnode tarafından yapılan yeni bir analiz, bu yıl Bitcoin’in fiyatının hızlı yükselişinin ortasında, büyük balina aktivitesini ortaya koyuyor.

On-chain analitik platformu, kripto borsasında hızla azalan Bitcoin bakiyesini göstermek için, ABD kurumlarının BTC biriktirmek için tercih ettiği yer olarak adlandırdığı Coinbase’i takip ediyor.

Glassnode’a göre, Aralık 2020’de BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları aşmakla uğraştığından beri, Balinalar yoğun bir şekilde Bitcoin biriktirmeye başladı.

Oyunun Aralık 2020’de değiştiğini görebiliyoruz. BTC fiyatı önceki döngü ATH’sine (20.000 dolar) yaklaştıkça ve piyasa güveni arttıkça, ciddi kurumsal birikim başladı. Bu durum geçtiğimiz aralık ayında piyasadan çekilen 37.400 BTC ile başladı.

Takip eden aylarda, her ay on binlerce coin birikmeye devam ettikçe, inanılmaz bir merdiven basamaklı “balina maliyet ortalaması” modeli ortaya çıktı. Bu bakiye değişikliğinin sıklığı, tutarlılığı, boyutu ve zincirdeki veriler üzerindeki etkisini görmek hayret vericidir. Bu da kurumların bu yılki agresif birikimlerini gösterir.

Kaynak: Glassnode

Glassnode’un grafiği, Bitcoin’in yükselen fiyatına rağmen binlerce BTC’nin piyasadan çekilmesiyle, ABD kurumlarının mevcut boğa piyasasının arkasında büyük bir güç olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Bitcoin’in Ocak ayında 28.873 dolardan 58.618 dolara %100 yükselişinin ortasında, yani 2021’in ilk üç ayında; 170.800 BTC, Coinbase’den çekildi.

Bitcoin biriktiren tek büyük oyuncular ABD kurumları değil. İngiltere merkezli Quant’ın analisti Lex Moskovski, Glassnode’dan alınan bu verilerin, Bitcoin madencilerinin net pozisyonunun pozitif hale geldiğini ve madencilerin sattıklarından daha fazla Bitcoin tuttuklarını gösterdiğini paylaşıyor.

“Madenciler gerçekten de konumlarını şahlandırmaya başladılar… Dün madenciler tarafından 4.380 Bitcoin daha stoklandı. Gerçekten de bir trend gibi görünüyor.”

Kaynak: Moskovski/Twitter

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın