Gece Sert Yükselen Dolar, Sabah Normale Yaklaştı

Dolar Türkiye saati ile 09:00’da 5.83 TL civarında seyrediyor. Gece saatlerinde spekülatif ataklarla 6.40 seviyelerine kadar çıkan dolar, sabah saatlerinde biraz gevşeyerek 80 bandına çapa attı. Bu yükselişin ayrıntılı nedenleri haberimizde…

Dolar Isınıyor

Cuma günü ABD başkanı Donald Trump’ın attığı tweet ile Çin mallarına uygulanan gümrük vergileri artmıştı. Bazı mallarda % 25 olan gümrük vergisi 30’a, bazı mallarda %15 olan gümrük vergisi 20’ye çıkarılmıştı. Bu tweetle beraber ABD ile Çin arasında gerçekleşen ticaret savaşı siddetlenmişti. Tabi o sıralarda piyasaların kapalı olması sebebiyle bu işlemler pazartesi gününe kaldı ve sabah saatlerinde dolar 5.83 civarına çapaladı.

Off Shore Yuan yaklaşık %1 değer kaybederek 7.20 seviyelerine geriledi. Daha sonra bu gerileme biraz durdu ve 7.15 seviyesinde sabitlendi. Bu hareketlenme ile beraber güvenlikli liman arayan piyasalar Japon Yeni’ni hareketlendirdi ve yükseltti.

Dolar/TL de paralel olarak, yuan ve yen kaynaklı hareketle gece 1 ila 1.30 arasında sert yükseldi ve 5.77 seviyesinden 6.3953’e kadar gelerek 7 lirayı aştığı 2018 ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dolar kuru ardından 5.80 seviyesine geriledi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.