Mayıs 17, 2022

Gary Gensler’den LUNA ve UST Açıklaması!

Terra’nın yakın zamanda LUNA ve UST fiyaskosu, kripto topluluğunun gündemi oldu. Topluluğun ve önde gelen isimlerin sert eleştirilerinin ardından gelen kurtarma planlarına kadar kripto topluluğu konuyu gündeme getirmekten çekinmedi. Yapılan tüm eleştiri ve kurtarma planlarına rağmen LUNA ve UST düşüş kaydetmeye devam ediyordu.

Terra ekosisteminin çöküşü, düzenleyicilerin konuyla ilgili açıklamalar yapmasını tetikledi. Geçtiğimiz hafta, tüm de-pegging olayı oynanırken, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital varlıkların banka operasyonlarına benzer riskler sunduğunu iddia etti.

Gensler, Kripto Yatırımcı Güvenliği Konusunda Görüşlerini Paylaştı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler, Terra ekosistemi hakkında en son yorum yapan insanlardan birisi oldu. Bir Reuters raporuna göre, Gensler Pazartesi günü kripto para varlıklarının oldukça spekülatif olduğunu ve yatırımcıların daha fazla korumaya ihtiyacı olduğunu iddia etti. Aksi takdirde, piyasalara olan güvenlerini kaybedebileceklerini de sözlerine ekledi.

SEC Başkanı, kripto varlık satın alan yatırımcıları diğer varlıkları satın aldıkların elde ettikleri gibi esasen varlıklara sahip olup olmadıklarını dahil bilmediklerini belirtti. Gensler, kripto varlıkların cüzdanlarda depoladıkları varlıkların gerçekten var olup olmadığı konusunda vurgu yaptı.

Finans Sektörü Düzenleme Kurumu’nun Washington’daki yıllık konferansında konuşan Gensler, şunları ekledi:

“Bizim şu temel pazarlık prensibimiz var: Siz yatırım yapan insanlar, aldığınız risk konusunda seçimlerinizi yapabilirsiniz ancak tam ve adil bir açıklama olması gerekiyor ve insanların size yalan söylememesi gerekiyor.”

Merkeziyetsizleşme Artık Bir Şaka mı?

Kripto varlıklar, 2008 küresel mali krizinin ardından, insanların paralarını hükümetlere, şirketlere veya diğer üçüncü taraflara güvenmek zorunda kalmadan kendilerinin kontrol etmelerinin bir yolu olarak yaratıldı. Ancak Gensler’e göre, düzenleyicilerin oynayacağı çok önemli bir rol var.

Kripto varlıkların merkeziyetsiz olduğu düşünülürken, gerçek şu ki, çoğu faaliyet, token verenlerle birlikte endüstri kurallarını ve açıklamalarını iyileştirmek için SEC ile birlikte çalışması gereken bir avuç ticaret platformunda gerçekleşiyor.

Gensler ayrıca temel piyasa ilkelerine ışık tuttu ve “dolandırıcılık önleme, manipülasyon önleme, önden çalışma olmadığından emin olma, bir sipariş defterinin gerçekten gerçek olduğundan ve oluşturulmadığından emin olma” gibi onay kutuları ekledi.

SEC başkanı, tüm kriptoların kapsandığından emin olmak için Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ile çalışırken düzenleyici kurumun “hızlı bir polis” olmaya devam edeceğini iddia etmeye devam etti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.