Gala Nedir? GALA Coin Ne İşe Yarar?

Gala Games, blockchain tabanlı oyunların geliştirildiği bir platform olarak ön plana çıkarken; Gala (GALA), bir ödeme aracı olarak bir “oyna-kazan platformu” olarak çalışan Gala Games ekosisteminde kullanılabilen bir Ethereum tabanlı token’dır. Bu nedenle GALA, Gala Shop’ta NFT’ler satın almak, ağı kontrol etmek veya ödüller kazanmak için kullanılabilir.

Gala Games Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Gala Games, Poker ve Farmville video oyunlarını piyasaya süren sosyal ve mobil oyun şirketi Zynga’nın kurucu ortağı Eric Schiermeyer tarafından Temmuz 2019’da kuruldu. Nisan 2022 itibariyle, Gala Games’in aylık 1,3 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve yaklaşık 26.000 NFT sattı ve en pahalı olanı 3 milyon doların üzerinde bir değere sahip.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere,  Aralık 2021’de Gala Games, yatırım şirketi C2 Ventures ile oyna-kazan oyunlarına, metaverse ve diğer blok zinciri tabanlı projelere yatırım yapmak için 100 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu. E-spor analiz firması Newzoo’ya göre, küresel oyun gelirinin 2024’te 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Gala Games’in sunduğu ekosistem diğer oyun ekosistemlerden biraz farklı, çünkü oyuncularına oyun fikirlerini topluluk tarafından bir oylama için göndermelerine izin vererek oyun geliştirme kontrolünü verir. Bu şekilde oyuncular, NFT’leri gibi oyun içi öğelerinin tam mülkiyetine sahip olur.

Şimdiye kadar Gala Games, Town Star adlı bir oyun ve Vox adlı bir NFT serisi yayınladı. Town Star’da her oyuncu bir kasabayı yönetir ve kasabanın sahibidir. Şimdiye kadar 700.000’den fazla kasaba oluşturuldu ve Nisan 2022 itibariyle yaklaşık 600 milyon oyuncu oyunu oynadı. Öte yandan Vox, bir dizi benzersiz NFT avatarıdır. Voxcoin kazanmak gibi birçok amaç için kullanılabilir.

Tüm bu oyunları oynarken ve NFT’lerden satın alırken kullanmanız gereken GALA token’dır. GALA’yı kullanarak öğeler satın almanın ötesinde, Splinterlands gibi “ittifak” üyelerinden kart paketleri alabilir ve Founder’s Nodes’u etkinleştirebilirsiniz. Ekosistemin temelinde yer alan token birçok farklı amaca hizmet ederken ERC-20 tabanlı olarak çalışmaktadır.

Token’ın kontrolü ise çok katı değildir ve kullanıcılar istediği kişiye transfer yapabilir; sahip oldukları token’ı istedikleri gibi kullanabilir. Dileyen oyuncular Town Star oyunun da ilk 100’e girenleri ödüllendiren sisteme dahil olmak için de çaba gösterebilir.

Buna karşın bu token’ın sadece bir yardımcı token olduğu unutulmamalı ve tüm amacı bu ekosisteme göre hazırlanmıştır. Bu kapsamda Gala Games, hiçbir şekilde ilk token teklifi (ICO) gerçekleştirmemiş veya doğrudan satış gerçekleştirmemiştir. Token’lar tamamen hak sahipliği üzerine dağıtılmaktadır. Düğümleri çalıştırarak veya oyun oynayarak GALA kazanabilirsiniz. Bu nedenle token’ın fiyatı da yine bu topluluğun ilgisine bağlıdır.

GALA Çalışma Mekanizması

Proof-of-Work: Madencilerin, hash gücü sağlayarak ağı desteklemelerini prensibiyle çalışan en bilindik mekanizmadır. Hash gücü için belirli noktalar, ağ tarafından en çok neye ihtiyaç duyulduğuna göre puan veren merkezi olmayan bir algoritma tarafından belirlenir (örneğin, ağ daha fazla hesaplama kaynağı gerektiriyorsa, hash gücü depolamadan daha yüksek ödüller alabilir).

Proof-of-Stake: Ethereum ile sık sık gündeme gelen bu mekanizma ise daha çok tercih edilen türü temsil etmektedir ve çok daha hızlı ve daha az işlem gücü gerektirerek işlemleri doğrulamaktadır.

Depolama Kanıtı: Gala Oyunlarının uzun vadeli hedefi, Gala Oyun Ekosisteminin tamamen merkezi olmayan bir şekilde var olmasını sağlamaktır. Şu an Amazon S3 sunucularını kullanan ekosistem, bundan tamamen kurtulmak istiyor.

GALA toplam arzı 35,240,112,493, dolaşımdaki arzı 6,980,000 civarındadır. Maksimum arz ise birçok yerde net olarak belirtilmese de 50,000,000,000 olduğu bilinmektedir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.