G7 Ülkelerinden Kripto Para Değerlendirmesi

0

Stabilcoinlerin küresel ekonomi üzerindeki potansiyel etkilerine odaklanan bir G7 çalışma grubu yeni bir rapor yayınladı. 18 Ekim’de yayınlanan rapora göre, en zengin 7 ülkeden oluşan bu çalışma grubu, Libra benzeri küresel stablecoin projelerinin söz konusu zorlukları ve riskleri tam anlamıyla aşmadan piyasaya çıkamayacağını belirtti.

G7 raporunun özetinde, stablecoinler, bitcoin gibi geleneksel kripto varlıklarla olumlu şekilde karşılaştırıldı. Raporda, “Stabilcoinler, kripto varlıkların özelliklerinin çoğuna sahip ancak değeri bir varlık havuzununkiyle ilişkilendirerek coin’in fiyatını sabitlemeye çalışmaktadır” diyor.

Bu tamamen yanlıştır. Stablecoinler ve bitcoin hiçbir şekilde karşılaştırılamaz. Bununla birlikte, belki de G7 çalışma grubu, Coinbase’in stablecoini 2019’un başlarında kripto paraların “tüm faydalarını” kullandığını iddia ettiği gibi, kripto para endüstrisinde meydana gelen büyük miktarda yanıltıcı pazarlama nedeniyle bu yanlış anlamadan dolayı suçlanamaz.

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto, “İnternet üzerinden ticaret, elektronik ödeme işlemlerinde güvenilir üçüncü taraf olarak hizmet veren finansal kuruluşlara neredeyse tamamen güvenmeye başladı. Sistem çoğu işlem için yeterince iyi çalışsa da, yine de güvene dayalı modelin doğal zayıflıklarından muzdarip.” demişti.

Üçüncü tarafların bu şekilde kaldırılması, gerçek parayla kolayca kontrol edilebilen geleneksel varlıklara güvendikleri için, stabilcoinler ile uygulanması imkansızdır. Dolayısıyla bitcoin ve stablecoinler karşılaştırılmak yerine farklı değerlendirilmelidir.

G7 Zirvesi’nde liderler, stablecoinlerin ortaya koydukları ciddi uluslararası riskler ortadan kalkıncaya kadar başlatılmaması gerektiğini kabul ediyor. Buna ek olarak Libra G7’nin endişelerini göz önünde bulundurarak uyarıları dikkate alacağını taahhüt etti. Ama nasıl uyacağı konusunda herhangi bir net açıklamada sunmadı.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın