Fujitsu’dan Blockchain Tabanlı Yenilik

Fujitsu Blockchain Temelli Kimlik ve Kimlik Bilgilendirme Hizmeti Sunuyor

Japon teknoloji araştırma firması Fujitsu Laboratories, 4 Temmuz’da Fujitsu tarafından yapılan açıklamaya göre, çevrimiçi işlemlerde kullanıcı kimlik bilgilerini, kimliği ve güvenilirliği değerlendirmek için blockchain tabanlı bir çözüm geliştirdi.

Paylaşılan rapora göre, çözüm, her kullanıcıya bir “güvenilirlik puanı” vermek amacıyla depolanan kullanıcı derecelendirmelerini göz önünde bulunduruyor. Bir işlem gerçekleştiğinde kullanıcıların birbirlerini oyladıklarını ve teknolojinin kullanıcıların birbirleriyle ilişkileri hakkında bir tahmin yapmak için bu verileri değerlendirdiğini belirtti. Diğer kullanıcılar bir işlemi kabul etmeden önce başkasının güven puanının ne kadar yüksek olduğunu görebilir.

Fujitsu, bu çözümün üçüncü şahıslar tarafından kimlik ve kimlik doğrulama için bir çözüm sınıfı olan diğer Dağıtılmış Kimlik (DID) çözümlerine göre avantajları olduğunu iddia ediyor.

Bazı benzer çözümlerde, bir kullanıcının kayıtlarını değiştirmek için kötü niyetli bir üçüncü tarafla görüşebileceği bildiriliyor. Fujitsu, çözümlerinin, kullanıcıların ilişkilerini anlamak için grafik tabanlı bir yaklaşım kullanarak bu tür komplolardan kaçındığını iddia ediyor.

Fujitsu’nun sistemi yalnızca ham ölçümlere bağlı kalmaktansa, bir kullanıcının işlem ilişkilerinin grafiğine bakarak gizliliği ortadan kaldırmayı hedefliyor:

“Bir kullanıcı, değerlendirmesini uygun olmayan şekilde yükseltmek için üçüncü bir tarafla bir araya gelse bile, grafikle yapılandırılmış ilişkiler, diğer yanlış kullanıcılarla ilişkilerinin zayıflığı gibi bilgileri ortaya çıkaracak ve sisteme yanlış beyanları belirleme potansiyeli verecektir.”

Fujitsu ve teknoloji devi Sony, Şubat ayında blockchain tabanlı bir pilot program başlatmak için ortak olacaklarını doğruladı. Bu program, okul kayıtlarını ve notlarını daha güvenilir hale getirmek için blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlamaktadır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.