Freelancerların %38’i Kripto Para Kullanıyor: Anket Raporu

Geçenlerde yapılan bir Humans.net araştırmasına göre, yapılan ankete katılan 1100 kişiden %38’inin (385 kişi) düzenli bir şekilde kripto para kullandıkları görülüyor, bu kişiler ABD’de yaşayan ve serbest çalışanlardan oluşuyor. Daha önce kripto parayı hiç duymamış ve hiç kullanmamış insanların oranıda %41 olarak açıklandı. İncelenen araştırmaya göre, kripto para birimlerinin avantajı olarak uluslarası ödeme olanağına sahip olması ve dezavantajı olarak aracıların ödeme eksiklikleri olduğunu gösteriyor.

Freelancerlara dijital çağa ayak uydurmayı iyi bilenler diyebiliriz. Ticaret ile uğraşan esnaflar genel olarak birçok sebepten dolayı nakit ödemeyi tercih ediyorlar. Önceki raporlarda açıklandığı üzere, ankete katılanlardan %29’unun ödemelerinin tamamını veya birazını kripto para şeklinde almak istediği görülüyor.

Bitwage gibi işletmeler ile insanların ödemelerinin satıcılar tarafından bir kısmının bitcoin ile bir kısmının geleneksel para birimleri ile banka hesaplarına ödenmesi sağlanıyor. Bu gibi işletmelere olan talep gittikçe büyüyor ve ana akım olan freelance platformlarıda bu gibi kripto para işlevlerini kendi işletmelerine entegre etmeye başladı.

Bitwage işletmesi gibi işletmelerin dezavantajlarından biri, ödeme alıcak kişinin kripto para ile ödeme yapılmasını isteyip istemediği konusunda bir söz sahibi olamamasıdır. Bu sorunların hepsi betatesting yoluyla çözülebilir.

Humans.net, freelance iş modelini kendince değiştirmiş olan yeni bir katılımcıdır. Fiverr gibi işletmeler freelancerdan %20 civarında bir ücret alırken, Upwork gibi siteler neredeyse herşey için ücret alıyor.

Humans,net işletmesi, 1 milyon kullanıcıya ulaştıktan sonra bir başka işlevi daha gerçekleştirmeyi düşünüyor. Blok zinciri konusunda henüz freelancerlar için iyi olan bir işlem bulunmuyor. Coinbase tarzı işletmeler yeni PayPal veya Bitpay veya sizin kripto cüzdanınız değildir. Bu amaçta çalışan çok fazla platform bulunuyor fakat henüz entegre işlevi düzgün bir şekilde oturmuş değil.

Kaynak:ccn

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.