Analizler Haberler

Freelancerların %38’i Kripto Para Kullanıyor: Anket Raporu

single-image

Geçenlerde yapılan bir Humans.net araştırmasına göre, yapılan ankete katılan 1100 kişiden %38’inin (385 kişi) düzenli bir şekilde kripto para kullandıkları görülüyor, bu kişiler ABD’de yaşayan ve serbest çalışanlardan oluşuyor. Daha önce kripto parayı hiç duymamış ve hiç kullanmamış insanların oranıda %41 olarak açıklandı. İncelenen araştırmaya göre, kripto para birimlerinin avantajı olarak uluslarası ödeme olanağına sahip olması ve dezavantajı olarak aracıların ödeme eksiklikleri olduğunu gösteriyor.

Freelancerlara dijital çağa ayak uydurmayı iyi bilenler diyebiliriz. Ticaret ile uğraşan esnaflar genel olarak birçok sebepten dolayı nakit ödemeyi tercih ediyorlar. Önceki raporlarda açıklandığı üzere, ankete katılanlardan %29’unun ödemelerinin tamamını veya birazını kripto para şeklinde almak istediği görülüyor.

Bitwage gibi işletmeler ile insanların ödemelerinin satıcılar tarafından bir kısmının bitcoin ile bir kısmının geleneksel para birimleri ile banka hesaplarına ödenmesi sağlanıyor. Bu gibi işletmelere olan talep gittikçe büyüyor ve ana akım olan freelance platformlarıda bu gibi kripto para işlevlerini kendi işletmelerine entegre etmeye başladı.

Bitwage işletmesi gibi işletmelerin dezavantajlarından biri, ödeme alıcak kişinin kripto para ile ödeme yapılmasını isteyip istemediği konusunda bir söz sahibi olamamasıdır. Bu sorunların hepsi betatesting yoluyla çözülebilir.

Humans.net, freelance iş modelini kendince değiştirmiş olan yeni bir katılımcıdır. Fiverr gibi işletmeler freelancerdan %20 civarında bir ücret alırken, Upwork gibi siteler neredeyse herşey için ücret alıyor.

Humans,net işletmesi, 1 milyon kullanıcıya ulaştıktan sonra bir başka işlevi daha gerçekleştirmeyi düşünüyor. Blok zinciri konusunda henüz freelancerlar için iyi olan bir işlem bulunmuyor. Coinbase tarzı işletmeler yeni PayPal veya Bitpay veya sizin kripto cüzdanınız değildir. Bu amaçta çalışan çok fazla platform bulunuyor fakat henüz entegre işlevi düzgün bir şekilde oturmuş değil.

Kaynak:ccn

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz