Fransalı Milyarderler Nasıl Bu Kadar Çabuk Zengin Oldu?

0

Yılın ilk yarısında, Fransız milyarderler, Çin’den gelen güçlü talep sayesinde kısmen herkesi geçti. Ancak, bir Fransız, borsada düşme nedeniyle servetinin çoğunu kaybetti.

Fransa mutlaka bir kapitalizmin figür başı değildir, aslında güçlü bir sosyalist geleneğe sahip bir ülke. Ve en hızlı varlık büyümesinin gerçekleştiği yerlerden biri, en azından ülke en zengin 13 kişiyi barındırıyor. Bunlar, Bloomberg verilerine göre, yılın ilk beş ayında varlıklarını 27,6 milyar dolara yükseltti. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 12 daha fazla.

Amerikalılar, Japonlar ve Çinliler de daha zengin olsalar bile, ayak uyduramadılar.

Fransa’nın zenginliğine en büyük katkıyı yapan, dünyanın dördüncü en zengin adamı olan Bernard Arnault, bu yılın başından bu yana toplamda 14,9 milyar dolar varlığını arttırarak 78,2 milyar dolar’a çıkardı. 81 yaşındaki vatandaşı Francois Pinault, geride kalmadı ve varlığını 10.1 milyar dolardan 36.4 milyar dolara çıkardı.

Her ikisi de lüks sektörün aktif iş adamlarından. Arnault, Louis Vuitton, Moet, Hennessy, Dior, Givenchy, Kenzo, Bulgari ve Hublot gibi markaları içeren LVMH grubunun sahibidir. Pinault, Gucci, Yves Saint Laurent, Brioni ve Puma markalarıyla Kering Grubunun başıdır.
Çin’den Güçlü Talep
Her ikisinin de şirketlerinde bu kadar başarıya ulaşmalarının sebebi, Çinli tüketicilerden gelen mallara yönelik son derece güçlü talepten kaynaklanmaktadır. Ayrıca e-ticaretin hızlı gelişmesinden de faydalandılar. Pinault, Hong Kong’ta da çok başarılı bir üniteye sahip olan Londra’daki müzayedeye ev sahipliği yapıyor.

Chanel’in sahibi olarak bilinen Alain ve Gerard Wertheimer, bu yıl en az 2.8 milyar dolar daha varlıklarını arttırmış durumda. 48.1 milyar dolar ile en zengin Fransız kadın olan Bettencourt Meyers, bu yıl da servetini 3,67 milyar dolar artırdı. 64 yaşındaki Meyers, L’Oréal’ın %33’ünü elinde tutuyor.
Fransızlar, lüks endüstrisinin dışında, diğer sektörlerdede varlıklarını yükseltmeye devam ediyor. Özellikle askeri uçak üreticisi Dassault’un 93 yaşındaki şefi Serge Dassault’un Serveti, yılın ilk beş ayında 4.89 milyar dolar’dan 27 milyar dolara yükseldi.

Ancak, herkes bu şekilde yükselemiyor. Ünlü iş adamı Xavier Niel, telekom operatörü Free’a sahip olan Iliad Holding’in borsadaki düşüşü nedeniyle 2,6 milyar dolar kaybetti. 50 yaşındaki Niel, telekomünikasyon şirketi ile kazandığı servetini yetişkin içerik endüstrisinde topladı. Bugün Fransız gazetesi Le Monde’un ortağı. Ayrıca Frank Sinatra’nın “My Way” şarkısının haklarını elinde tutuyor.
Kaynak:moneymakers

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın