Fransa, CBDC Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor

Fransa Merkez Bankası, bankalararası ödemeleri için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) entegrasyonunu test etmek üzere potansiyel iş ortağı olarak sekiz finansal oyuncu seçti. Adı geçen ortaklar Accenture, Euroclear, HSBC, Iznes, LiquidShare, ProsperUS, SEBA Bank ve Société Générale’dir.

Özellikle, Fransız merkez bankası Société Générale ile gerçek bir işlemde dijital euroyu test etti ve şu anda diğer ortaklarla aynı testi genişletiyor.

Pazartesi günü yapılan duyuruda, seçilen adaylarla yapılan deneylerin üç alana odaklanacağı belirtildi. Bunlar; merkez bankası parası için finansal araç alışverişinde (kripto varlıklar hariç) yeni yöntemler keşfetmek, sınır ötesi ödemelerin yürütülmesi koşullarını iyileştirmek için dijital merkez bankası parasında düzenlemeyi test etmek ve merkez bankası parasını kullanılabilir hale getirme yöntemlerini yeniden değerlendirmek.

Fransa Bankası, dijital Euro’nun bireysel kullanımlarını değil, büyük çaplı kullanımını araştıracağını da bildirdi. Yani CBDC’ler tüketicilere değil bankalar arası kullanıma yönelik tasarlanacak.

Henüz Belirli Bir Zaman Çizelgesi Yok

Açıklamada, “gelecek günlerde” ortaklarla çalışmaya başlayacağını ve “gelecek aylarda” deneyleri belirli bir tarih vermeden gerçekleştirileceği detaylandırıldı.

Merkez bankası, bu testlerden çıkarılan sonuçların, Eurosystem’ın CBDC çıkarına ilişkin daha küresel yansımasına doğrudan bir katkı oluşturacağını belirtti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.