Fed’in Faiz Kararı Bitcoin Balinalarını Nasıl Etkiledi?

Fed’in faiz artırımı kararının ve ABD GSYİH rakamlarının açıklanmasının, kripto para piyasalarına oldukça az etkisi oldu. Fed Çarşamba günü %0.75 faiz artırımı açıklamasının ardından Bitcoin %4 civarında yükseldi. Bununla birlikte, GSYİH rakamlarının, daha az etkisi oldu: duyurudan sonra Bitcoin fiyatı %1’den daha az oranda düşüş yaşadı. Art arda ikinci kez negatif GSYİH büyümesi, ABD’nin durgunluk durumu olasılığına dair spekülasyonlara yol açtı.

Fed’in Faiz Kararı Bitcoin (BTC) Birikimini Artırıyor Mu?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, bunların yanında, veriler küçük ölçekli Bitcoin sahiplerinin giderek daha fazla varlık biriktirmeye meyilli olduğunu gösteriyor. Uzun vadeli sahipler arasında Bitcoin alımında net bir model var gibi görünüyor. Fed faiz oranı kararından bu yana, daha az hisseye sahip balinalar arasında Bitcoin alımında keskin bir artış oldu. On-chain verilere göre, 1.000 ila 10.000 arasında BTC’ye sahip olanlar, Fed’in açıklamasından sonra birikim yapmaya başladı. Ayrıca CryptoQuant analizine göre, borsalardaki son stablecoin girişi BTC birikimine hazırlık niteliğindeydi.

Bitcoin

“Dünkü Fed faiz kararından sonra 1000-10000 BTC içeren büyük yatırımcılar rezervlerini artırmaya başladı. Bu, 26 Temmuz’da borsalara yapılan devasa stablecoin yatırma işlemlerini açıklayabilir.” 

Buna göre, Bitcoin fiyatı Fed’in kararını açıklamasının ardından %4 civarında yükseldi. Yazının kaleme alındığı sırada ise, Bitcoin (BTC) son 24 saatte %10 artışla 23.898 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kripto Rallisi Üzerindeki Şüpheler

Uzmanlar, Fed duyurusu sayesinde uzun vadede bir kripto piyasası rallisi olsa bile bunun sürdürülebilir olamayacağına inanıyor. Satış rekorları kıran The Macro Compass isimli kitabın yazarı ekonomist Alfonso Peccatiello, kripto rallisine ilişkin şüphelerini dile getirdi. Peccatiello’ya göre, kripto paralar, Powell’ın enflasyon seviyelerinin genel olarak nötr faiz oranlarıyla uyumlu olduğunu açıklamasına kadar kayda değer bir  toparlanmaya başlamadı.

 “Kripto piyasası, Powell’ın enflasyon seviyelerinin genel olarak nötr faiz oranlarıyla uyumlu olduğunu açıklamasına kadar iyi bir şekilde toparlanmaya başlamadı.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.