FED Başkanı Kripto Para Birimleri ve Stabilcoin’ler Hakkında Konuştu

0

14 Temmuz Çarşamba günü, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önündeki bir oturumda, Dijital Dolara sahip olma konusunda görüşlerini paylaştı. Fed Başkanına göre, ABD Merkez Bankası’nın dijital para birimine sahip olmak istemesinin en büyük nedenlerinden biri, diğer kripto para birimlerine ve stablcoin’lere olan ihtiyacı azaltacak olması.

Powell, bir kongre oturumu sırasında, Fed tarafından çıkarılan bir dijital para birimine sahip olmanın, ödeme sisteminde birden fazla kripto para birimi veya stabilcoin’in ortaya çıkmasından daha uygun bir alternatif olup olmayacağı sorulduğunda, kabul ettiğini söyledi. Dijital Doların dijital varlıklar için daha uygun bir alternatif olacağını da sözlerine ekleyen Powell, konuşmasına şöyle devam etti:

“Durumun böyle olacağını düşünüyorum ve bence bu, dijital para birimi lehine sunulan en önemli argümanlardan biri. Özellikle, dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, stablecoin’lere ihtiyacınız olmayacaktı, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmayacaktı – bence bu, onun lehine en güçlü argümanlardan biri.”

Fed, Dijital Dolar ile ilgili ilk resmi tartışma kağıdı Eylül 2021’de yayınlayacak. Bu, Fed’in CBDC gelişimi konusundaki gelecekteki eylemini belirlemede kritik bir adım olacak. Ayrıca Powell, stabilcoin’leri finansal sistemde daha büyük bir rol oynamaya teşvik etmek için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu da konuşmasında vurguladı.

Stablecoin’ler için Uygun Düzenleyici Çerçeve

Fed Başkanı, Fed Yöneticisi Lael Brainard’ın son yorumlarını da kabul etti. Mayıs 2021’de Brainard, işletmelerin ve hanelerin çok fazla stablecoin içeren parçalanmış bir ödeme sisteminden zarar görebileceğini söyledi. Stabilcoin’leri yönetmek için uygun bir düzenleyici çerçeve bu nedenle gerekli olacak. Çarşamba günkü duruşmada Powell şunları söyledi:

“Örneğin banka mevduatları veya para piyasası fonları konusunda oldukça güçlü bir düzenleyici çerçeveye sahibiz. Şu anda stabilcoinler için bu mevcut değil ve ödemeler evreninin önemli bir parçası olacaklarsa – ki bu kripto varlıklarının olacağını düşünmüyoruz ancak stabilcoinler olabilir – o zaman uygun bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacımız var.”

Powell, Fed’in CBDC ile devam etmesi durumunda kesinlikle halka ve Kongreye danışacağını söyledi. USD, dünyanın rezerv para birimi olarak konumunu hâlâ domine ediyor, ancak Çin ve dünyanın diğer bölgelerindeki CBDC gelişmeleri, gelecekteki USD’nin hakimiyeti için bazı zorluklar doğurabilir.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın