Şubat 28, 2022

Faiz Oranındaki Artış, Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkilemeyebilir mi? – Analist Benjamin Cowen Açıkladı!

Kripto dünyasında yakından takip edilen isimlerden birisi olan Benjamin Cowen, Federal Rezerv’in faiz oranlarını arttırması halinde Bitcoin (BTC) fiyatının düşeceği yönündeki iddiaların gerçekleşemeyebileceğini düşünüyor.

YouTube kanalında yeni bir video yayınlayan Cowen, tarihsel kanıtlara dayanarak, faiz oranındaki artışın, Bitcoin’in fiyatının düşeceği fikrini desteklemediğini düşünüyor.

Cowen, BTC’nin 2017’nin sonlarına doğru büyük zirvesine işaret etti ve Bitcoin’in o zamanki değerinin yükselen federal faiz oranlarıyla çakıştığını belirtti.

“Bitcoin’in 2017’de yaşadığı zirve Aralık ayında gerçekleşti. Aralık 2017’de bir çizgi çekersek, bu çizginin faiz oranlarının yükseldiği bir döneme denk geldiğini görebiliriz. Dolayısıyla Bitcoin‘in piyasa döngüsü zirvesi, faiz oranlarını yükseltmeden önce değil, faiz oranlarını yükseltmeyi bıraktıklarında ya da faiz oranları ilk düşmeye başladığı anda zirve yaşamadı.

Aslında 2019 yılının Temmuz ayında faiz oranları düşmeye başladığında, bu Bitcoin’in ulaştığı yerel zirve olan 14.000 dolarda gerçekleşmişti. Sadece duyduğumuz her iddiayı kabul etmek yerine bazı şeyler hakkında varsayımlarımıza meydan okumamız gerektiğine inanıyorum.”

Ancak Cowen, hiçbir şeyin garanti edilmediğini ve faiz oranları yükselirse Bitcoin fiyatının gerçekten düşebileceğini de belirtti. Ancak analiste göre böyle bir senaryo, tarihsel verilerle çelişecektir.

“Bitcoin fiyatının düşemeyeceğini söylemiyorum. Yapabileceğini biliyoruz… Bunların olasılıklar olduğunu biliyoruz ancak faiz oranlarını yükseltmenin, faiz oranları tekrar düşmeye başlayana kadar birkaç yıl boyunca Bitcoin için mutlaka kıyamet ve karamsarlığa yol açması gerektiği fikri, bence piyasalar tarafından verilerle desteklenmiyor.”

Bitcoin, yazı yazarken, 24 saatlik en yüksek seviyesi olan 39.851 dolardan %3.4 düşüşle 38.496 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.