Mart 13, 2020

Facebook’un Libra’sına Yeni Rakip!

Facebook’un stablecoin projesi henüz hayata geçmemiş olsa da, Libra Birliği’nin birçok üyesi Celo Dollar adlı rakip bir projeyi desteklemeye başladı.

Geçtiğimiz gün, “Alliance for Prosperity” isimli Celo İttifakının, Libra destekçisi Coinbase Ventures, Andreesen Horowitz, Anchorage ve Mercy Corps’u da içeren 50’den fazla kurucu üyesini açıkladı. Ayrıca Celo, a16z, Polychain Capital, Blockchain.com ve MoonPay tarafından da destekleniyor.

Proje, küresel bir ödeme altyapısı oluşturmayı, insani yardım sunmayı ve önümüzdeki ay hayata geçirilecek olan Celo Dollar adlı bir blockchain destekli kripto para birimi aracılığıyla mikro dolaşımı sağlamayı amaçlıyor. Projenin Facebook’un Libra’sına benzediğini söyleyebiliriz.

Celo İttifakı başkanı Chuck Kimble, Celo stablecoin değerinin bir kripto para rezervi ile birlikte ABD dolarına sabitleneceğini açıkladı. Kimble Celo’nun Libra benzerliği ile ilgili Bloomberg’e şunları söyledi:

“Görev açısından bazı benzerlikler var, bu yüzden her iki ittifaka da katılan insanlar var.”

Kimble, Celo İttifakı hükümetler ve merkez bankaları ile aktif olarak işbirliği yaptığı için Celo’nun Libra’nın kaderine sahip olmayacağından emin. Bunun nasıl gelişeceğini hep birlikte göreceğiz. Celo’nun ittifakı şimdilik Visa ve Mastercard gibi ödeme dünyasının devlerini içermese de pek çok iddialı isimin projeye destek verdiğini söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.