Facebook’un Kripto Parası Bankalara Rakip

0

Facebook 18 Haziran’da kendi kripto parasını çıkaracağını duyurmuştu. Bununla ilgili ayrıntılı bir haber yapmıştık zaten. Fakat Facebook’un çıkaracağı kripto paranın bankalara ve finans kurumlarına tehtidi ne derece olucak. Bugünkü haberimiz bununla alakalı.

Bilindiği üzere Facebook, blockchain tabanlı kendi kripto parasını çıkarmak için var gücüyle çalışıyor. Dünya üzerinde 2 milyar müşterisi olan bu platformun böyle bir kripto para çıkarması elbette bitcoin ve diğer önemli kripto para birimlerinin değerini arttıracaktır. Bununla beraber Whatsapp gibi dünyanın en yaygın iletişim uygulamasına sahip olan Facebook’un, tek tıkla hiç bir aracıya gerek duymadan para transferi yapabileceği konuşuluyor. Peki bu işi yapan halihazırda birileri var zaten onlara ne olucak. Bilindiği üzere bankalar dünyada sınır dışı veya içi para transferinin şu anda en bilindik oyuncuları. Peki Facebook eğer böyle bir sistemi kolay ve güvenilir şekilde uygular ise ne olucak. WhatsApp’ın GSM operatörleri üzerinde yaptığı etkinin bir benzeri mi olacak gelin detayları uzmanlarımızdan dinleyelim.

Facebook Amazon’a Rakip

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi ve Digital Dönüşüm Derneği başkanı İsmail Poyraz konuyla alakalı şöyle konuştu: Facebook GlobalCoin ile ülke sınırlarını tanımayan para transferi ve halihazırda sunulan reklamlardaki ürünlerin tek bir tıkla satın alınabilmesini sağlayacak. Böylece bir sosyal medya platformundan dünyanın en büyük kripto pazaryerine dönüşerek Amazon gibi kuruluşlara rakip olacak. Tabii Facebook bu dönüşümü ve kazanacağı özellikler sayesinde bankacılık ve finans sektörü ile de ciddi bir rekabete girecek ve onların parasal sistemler içindeki güçlerini de önemli ölçüde zayıflatabilecek.”

Facebook sayesinde Bitcoin değerlenir

Konuyla ilgili fikirlerini Twitter’da açıklayan San Francisco merkezli yatırım işletmesi Blockchain Capital’in yöneticisi Spencer Bogart, Facebookun “GlobalCoin” ismini alması beklenen yeni projesinin, 2019 2020 dönemi için Bitcoini daha da ileriye taşıyacak en büyük silahlardan biri olacağını ileriye attı.

Bogart, GlobalCoinin dijital varlıkları elde etmeyi kolaylaştıracığını ve ulusal-itibari paraların kripto para ekosistemine hızla dahil olmasını sağlayacağının altını çizdi.

Kripto para piyasasına daha çok yatırımcı gelecek

Koineks’in CEO’su Faruk Fatih Özer ise konuyla alakalı görüşlerini şöyle ifade etti:

GlobalCoinin bir sabit koin, yani önde gelen bazı ulusal para birimlerine ya da çok bilinen bazı finansal varlıklara dayalı bir dijital para olması ve fiziksel ATMler yoluyla da alınıp-satılması ve kullanılması bekleniyor.

“Facebook gibi dünyanın her köşesinde 2 milyardan fazla insana ulaşabilen bir platformun kripto para alanına kararlı bir şekilde girmek istemesi, başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların dünya çapında kabul görme potansiyelini şüphesiz daha da artıracak ve bu alana yeni yatırımcı gelmesini sağlayacak.”

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın