Facebook’un Kripto Parası Bankalara Rakip

Facebook 18 Haziran’da kendi kripto parasını çıkaracağını duyurmuştu. Bununla ilgili ayrıntılı bir haber yapmıştık zaten. Fakat Facebook’un çıkaracağı kripto paranın bankalara ve finans kurumlarına tehtidi ne derece olucak. Bugünkü haberimiz bununla alakalı.

Bilindiği üzere Facebook, blockchain tabanlı kendi kripto parasını çıkarmak için var gücüyle çalışıyor. Dünya üzerinde 2 milyar müşterisi olan bu platformun böyle bir kripto para çıkarması elbette bitcoin ve diğer önemli kripto para birimlerinin değerini arttıracaktır. Bununla beraber Whatsapp gibi dünyanın en yaygın iletişim uygulamasına sahip olan Facebook’un, tek tıkla hiç bir aracıya gerek duymadan para transferi yapabileceği konuşuluyor. Peki bu işi yapan halihazırda birileri var zaten onlara ne olucak. Bilindiği üzere bankalar dünyada sınır dışı veya içi para transferinin şu anda en bilindik oyuncuları. Peki Facebook eğer böyle bir sistemi kolay ve güvenilir şekilde uygular ise ne olucak. WhatsApp’ın GSM operatörleri üzerinde yaptığı etkinin bir benzeri mi olacak gelin detayları uzmanlarımızdan dinleyelim.

Facebook Amazon’a Rakip

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi ve Digital Dönüşüm Derneği başkanı İsmail Poyraz konuyla alakalı şöyle konuştu: Facebook GlobalCoin ile ülke sınırlarını tanımayan para transferi ve halihazırda sunulan reklamlardaki ürünlerin tek bir tıkla satın alınabilmesini sağlayacak. Böylece bir sosyal medya platformundan dünyanın en büyük kripto pazaryerine dönüşerek Amazon gibi kuruluşlara rakip olacak. Tabii Facebook bu dönüşümü ve kazanacağı özellikler sayesinde bankacılık ve finans sektörü ile de ciddi bir rekabete girecek ve onların parasal sistemler içindeki güçlerini de önemli ölçüde zayıflatabilecek.”

Facebook sayesinde Bitcoin değerlenir

Konuyla ilgili fikirlerini Twitter’da açıklayan San Francisco merkezli yatırım işletmesi Blockchain Capital’in yöneticisi Spencer Bogart, Facebookun “GlobalCoin” ismini alması beklenen yeni projesinin, 2019 2020 dönemi için Bitcoini daha da ileriye taşıyacak en büyük silahlardan biri olacağını ileriye attı.

Bogart, GlobalCoinin dijital varlıkları elde etmeyi kolaylaştıracığını ve ulusal-itibari paraların kripto para ekosistemine hızla dahil olmasını sağlayacağının altını çizdi.

Kripto para piyasasına daha çok yatırımcı gelecek

Koineks’in CEO’su Faruk Fatih Özer ise konuyla alakalı görüşlerini şöyle ifade etti:

GlobalCoinin bir sabit koin, yani önde gelen bazı ulusal para birimlerine ya da çok bilinen bazı finansal varlıklara dayalı bir dijital para olması ve fiziksel ATMler yoluyla da alınıp-satılması ve kullanılması bekleniyor.

“Facebook gibi dünyanın her köşesinde 2 milyardan fazla insana ulaşabilen bir platformun kripto para alanına kararlı bir şekilde girmek istemesi, başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların dünya çapında kabul görme potansiyelini şüphesiz daha da artıracak ve bu alana yeni yatırımcı gelmesini sağlayacak.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.