Facebook’un Büyük Tehtidi: Libra

0

Büyük veri

Veriyi elde etme ve bu veriyi işleme çağımızın en popüler ve kazançlı konularından bir tanesi. Bir şey üretmek için eskiden hammadde girdi olarak kullanılırdı ve bu hammadde genelde somut şeylerden oluşurdu pamuk, demir gibi. Şimdi ise girdi büyük oranda akıl ve veri oldu. Big data, blockchain ve yapay öğrenme ileride dünyanın akışını belirleyecek ana teknolojik alanlardan. Facebook çıkaracağı kripto parası ile bu üç ana teknolojiyi de kullanacak. Blockchain temelli kripto parası ile insanların finansal verilerine de ulaşıp zaten hali hazırda elinde bulundurduğu büyük veriyi iyice arttıracak. Ve bu verileri de elbette yapay öğrenme ile ya kullanacak yada kullandıracak. Facebook’un kripto parası ile alakalı uzmanlardan çok farklı yorumlar geliyor. Çünkü tehlike çok büyük. Whatsapp gibi bir yıkım teknolojisi olabilir bu yeni kripto para. Hali hazırda 2 milyar civarında müşterisi olan bir şirketin kolay bir şekilde aracı olmadan para transferi vaad etmesi elbette ki dünyanın rezerv parası olma hayalini ortaya koyuyor. Bu da pek tabi Dolar, Euro gibi paraları elinde bulunduran devletler için bir hayli tehlikeli bir adım.

Günümüzün petrolü

Konuyla alakalı farklı uzmanların konuşmalarını sizler için topladık. Blockchain şirketi KR1’in kurucu ortağı George McDonaugh, Libranın esas amacının kişilerden değerli bilgiler toplamak olduğunu ileri sürüyor.

Lafı gevelemeye gerek yok bu Facebook’un tamamen kişisel veri havuzunu doldurmak amacıyla tasarlanan bir proje. Bankaya ulaşamayan 1.7 milyar insana banka olmaya geliyor, tek amacı insanların finansal verilerine ulaşmak. Güvenlik, kolay ödeme vaatleri olacaktır elbette. Ama bu tamamen günümüzün petrolü olan veriyi ele geçirmek için yapılan bir proje. Sizin kime ödeme yaptığınızı, ne kadar varlığınızın olduğunu, nelere harcadığınızı herşeyi bilecek sakın oyuna gelmeyin.

En istilacı para

Facebook Kripto para projesinde cok stratejik ortaklar ile beraber çalışacak. Visa, MasterCard gibi şirketlerin yanında Spotify, Vodafone gibi dev şirketler de bulunacak. HTC’nin ilk blockchain telefonunun öncülüğünü yapan ve kripto paralar hakkında uzman olan Phil Chan ise konuyla alakalı şöyle konuştu.

Facebook’un çok fazla şey bildiğini veya kişisel bilgilerinize erişimi olduğunu düşünüyorsanız, platformun Libra’yla birlikte finans bilgilerinize doğrudan daha fazla erişimi olacağını da biliyor olmalısınız. Bu sadece hesap işlemleriniz hakkındaki bilgilere erişim değil, doğrudan varlık ve sermayenize bir erişimdir. Eğer Facebook ve antitröst hakkındaki en önemli soru bunları ayırıp ayırmama ve WhatsApp ve Instagram’daki beğenileri ayrıştırıp ayrıştırmamaysa, bilin ki Libra şimdiye tek tasarlanan en istilacı ve tehlikeli gözetim şekli. Bu kolaylıkla tarihteki en tehlikeli antitröst vaka olabilir.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın