Facebook’un Büyük Tehtidi: Libra

Büyük veri

Veriyi elde etme ve bu veriyi işleme çağımızın en popüler ve kazançlı konularından bir tanesi. Bir şey üretmek için eskiden hammadde girdi olarak kullanılırdı ve bu hammadde genelde somut şeylerden oluşurdu pamuk, demir gibi. Şimdi ise girdi büyük oranda akıl ve veri oldu. Big data, blockchain ve yapay öğrenme ileride dünyanın akışını belirleyecek ana teknolojik alanlardan. Facebook çıkaracağı kripto parası ile bu üç ana teknolojiyi de kullanacak. Blockchain temelli kripto parası ile insanların finansal verilerine de ulaşıp zaten hali hazırda elinde bulundurduğu büyük veriyi iyice arttıracak. Ve bu verileri de elbette yapay öğrenme ile ya kullanacak yada kullandıracak. Facebook’un kripto parası ile alakalı uzmanlardan çok farklı yorumlar geliyor. Çünkü tehlike çok büyük. Whatsapp gibi bir yıkım teknolojisi olabilir bu yeni kripto para. Hali hazırda 2 milyar civarında müşterisi olan bir şirketin kolay bir şekilde aracı olmadan para transferi vaad etmesi elbette ki dünyanın rezerv parası olma hayalini ortaya koyuyor. Bu da pek tabi Dolar, Euro gibi paraları elinde bulunduran devletler için bir hayli tehlikeli bir adım.

Günümüzün petrolü

Konuyla alakalı farklı uzmanların konuşmalarını sizler için topladık. Blockchain şirketi KR1’in kurucu ortağı George McDonaugh, Libranın esas amacının kişilerden değerli bilgiler toplamak olduğunu ileri sürüyor.

Lafı gevelemeye gerek yok bu Facebook’un tamamen kişisel veri havuzunu doldurmak amacıyla tasarlanan bir proje. Bankaya ulaşamayan 1.7 milyar insana banka olmaya geliyor, tek amacı insanların finansal verilerine ulaşmak. Güvenlik, kolay ödeme vaatleri olacaktır elbette. Ama bu tamamen günümüzün petrolü olan veriyi ele geçirmek için yapılan bir proje. Sizin kime ödeme yaptığınızı, ne kadar varlığınızın olduğunu, nelere harcadığınızı herşeyi bilecek sakın oyuna gelmeyin.

En istilacı para

Facebook Kripto para projesinde cok stratejik ortaklar ile beraber çalışacak. Visa, MasterCard gibi şirketlerin yanında Spotify, Vodafone gibi dev şirketler de bulunacak. HTC’nin ilk blockchain telefonunun öncülüğünü yapan ve kripto paralar hakkında uzman olan Phil Chan ise konuyla alakalı şöyle konuştu.

Facebook’un çok fazla şey bildiğini veya kişisel bilgilerinize erişimi olduğunu düşünüyorsanız, platformun Libra’yla birlikte finans bilgilerinize doğrudan daha fazla erişimi olacağını da biliyor olmalısınız. Bu sadece hesap işlemleriniz hakkındaki bilgilere erişim değil, doğrudan varlık ve sermayenize bir erişimdir. Eğer Facebook ve antitröst hakkındaki en önemli soru bunları ayırıp ayırmama ve WhatsApp ve Instagram’daki beğenileri ayrıştırıp ayrıştırmamaysa, bilin ki Libra şimdiye tek tasarlanan en istilacı ve tehlikeli gözetim şekli. Bu kolaylıkla tarihteki en tehlikeli antitröst vaka olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.