Facebook’un Beklenen Kripto Parası Çıktı

Facebook’un geliştirmekte olduğu kripto parası sonunda ortaya çıktı. Facebook’un bu kripto parası, Whatsapp ve Messenger ile entegre çalışmasıyla dünya çapında para transferini kolaylaştırmayı hedefliyor bu kripto para banka hesabı bulunmaya 1.7 milyar insana ulaşarak yeni nesil finansal ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Şirketin bundan sonraki yeni hedefi, kripto para Libra’nın Visa veya Mastercard logosunun bulunduğu her yerde kabul edilmesi. Bu kripto para ile daha fazla detaylara libra.org ve calibra.com (Libra için geliştirilen cüzdanın internet sitesi) üzerinden ulaşabilmektesiniz.

Facebook’un geliştirdiği kripto para adı hep bahsedildiği gibi Libra olacak. Libra Blockchain ağı ile çalıştığı belirtiliyor. Bu kripto para 2020’de piyasada olacağı belirtiliyor ve test ağı işlemleri ise önümüzdeki haftalarda başlatılacak.

Facebook kripto para için “Calibra” adında mobil cüzdan uygulaması geliştirdiği belirtiliyor. Cüzdanın önümüzdeki günlerde App Store ve Google Play üzerinde erişime açılacağı bildiriliyor.

Facebook’un Libra isimli kripto parası stabil koin olacak şekilde Blockchain ağı üzerinde işlemlerini yapacak ve Dolar, Sterlin, Euro, Yen gibi geleneksel para birimi cinslerinde kısa vadeli devlet tahvilleri ve banka mevduatları gibi yüksek stabiliteye sahip varlıkların kombinasyonu ile desteklenip, kripto paranın değeri sabit tutulacak. Piyasaya sürülecek olan her bir Libra için rezervlerde belirli miktarda kısa vadeli devlet tahvilide tutulacak.

Libra Nasıl Yönetilecek?

Bu yeni nesil kripto para birimi İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir konsorsiyum üyeleri tarafından yönetilecek bu konsorsiyum üyeleri arasında büyük firmalarda yerini alıyor bunlar, MasterCard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Uber ve Andreessen Horowitz.

Libra’nın Piyasaya Giriş Tarihi?

Şirketin geliştirdiği Libra adlı kripto para 2020 yılında resmen piyasaya sürülecek ve piyasaya çıkmadan önce en az 100 üyenin üstüne çıkmayı hedeflemekteler. Yaptıkları açıklamada Libra’nın 2020 yılında piyasaya çıktıkları söylensede, net bir gün veya ay bilgisi paylaşılmadı.

Libranın Blockchain ağı açık kaynaklı olduğu belirtilmekte ve sosyal medya devi Facebook’un bunu yapmasınındaki en büyük sebep ise finansal hizmetlerin içerisinde bir ekosistem oluşturup yayılmak hedefinde olduğu vurgulanılıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.