Ana Sayfa Haberler Ethereum’dan (ETH) Sonra Şimdi de Bu Kripto Para Birimi Proof-of-Stake’e Geçebilir

Ethereum’dan (ETH) Sonra Şimdi de Bu Kripto Para Birimi Proof-of-Stake’e Geçebilir

0

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), ETH 2.0 ile Proof-of-Work (PoW) madencilik konsensüsünden Proof-Of-Stake’e (PoS) geçiyor. Bu büyük yükseltmeyi gerçekleştirme kararı, blockchain’in artan ölçeklenebilirlik sorunlarının ışığında alınmıştı. Şimdi başka bir PoW kripto para birimi PoS’a geçiş yapmayı düşünüyor.

Gizlilik odaklı kripto para birimi ZCash (ZEC), PoS’u benimseyen bir sonraki dijital varlık olabilir. Salı günü, ZEC’yi yaratan Electric Coin Company (ECC), “Zcash Proof of Work’ten Proof of Stake’e Geçmeli mi?” başlıklı bir blog yazısı yayınladı. Firma, PoS konsensüsünün çeşitli yönlerinden bahsettiği blog gönderisinde bu geçişin ZEC’nin daha değerli bir hale gelmesine yardımcı olabileceğinden bahsetti.

Şirket, PoS’a geçme kararının tamamen topluluğa bağlı olacağını açıkça belirtti, ancak bunun blockchain’in daha kullanışlı ve değerli olmasına yardımcı olacağına inanıyorlar.

“PoW’u tercih eden birçok kişi olsa da, PoS’un ZEC’yi daha fazla insan için daha değerli kılacağına inanıyorum! Yararları çok fazla ve bunlar dezavantajlarına, risklere çok daha ağır basıyor. PoS’a geçiş, ZEC fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıyı ortadan kaldırır ve ZEC için ek fayda sağlar.”

Bitcoin Madenciliği FUD’u Sonrası PoS Blockchain Talebinde Artış

PoW algoritmasını kullanan Bitcoin madenciliği etrafındaki son FUD, PoS’a geçiş yapmak isteyen diğer blockchain ağlarının sayısının artmasında büyük rol oynadı. ECC de ortak algıya inanmadıklarını ancak PoS’un daha düşük maliyetle çok daha iyi güvenlik ve performans sunduğunu düşündüklerini belirtirken, bu FUD’un da geçiş sebeplerinden biri olduğunu belirtti.

ECC PoS madenciliğinin; madencilerin tüm madencilik gelirlerinin harcamaları azaltmaya gittiği PoW’a kıyasla, ağda daha fazlasını yapmasına izin vereceğini iddia etti. PoS ile madenciler, stake edebilecekleri için satış yapmak zorunda kalmayacaklar ve uzun vadeli yatırımcılar olabilecekler.

“PoW ile madenciler, maliyetlerini (elektrik ve ASIC’ler) ödemek için kazandıkları coin’leri satmaları gerekiyor. Bu, ZEC fiyatının sürekli aşağı yönlü baskı altında olduğu, elektrik ve ASIC fiyatlarının ise sürekli yukarı yönlü baskı altında olduğu anlamına gelir. PoS’ta, madenciler kazandıkları coin’leri tutabilir ve uzun vadeli yatırımcılar (“ZEC sahipleri”) olabilir. Bu, ortak misyonumuza katkıda bulunacaktır.”

YORUM BULUNMUYOR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın