Ethereum’daki En Büyük Sorun Ne? Vitalik Buterin Açıkladı

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, stablecoin’ler, şaka token’ları, yaklaşan güncellemeler ve ETH 2.0’ın geçmekte olduğu zorluklar hakkında kapsamlı bir açıklamada bulundu. Kurucu ayrıca Ethereum’un sorunları olduğunu kabul etti, ancak asıl sorunun insanlarla ilgili olduğuna ve birçok insanın tahmin ettiği gibi teknikle ilgili olmadığına belirtti.

Piyasadaki Ethereum’un ana eleştirmenleri, etkileyici bir fiyat rallisine ve ekosisteminin başarısına rağmen platformdaki yüksek ücretlere ve teknik zorluklara dikkat çekiyorlar. Ayrıca Proof-of-Work (PoW) konsensüsünden Proof-of-Stake’e (PoS) geçişi gerçekleştirmenin zorluklarını da sorguluyorlar. Ancak Buterin, 2021 StartmeupHK Festivali’ndeki Fintech Forumu sırasında bu konulara daha fazla ışık tuttu.

Ethereum’un (ETH) karşılaştığı ana zorluğun teknik yönün ötesinde olduğunu belirtti. Buterin, projenin en büyük sorununun insan faktörü olduğunu ve ETH2’nin başlatılmasının çok uzun sürmesinin ana nedeni olduğunu söyledi:

“Projemizde bulduğum en büyük sorunlardan biri teknik sorunlar değil, insanlarla ilgili sorunlar.”

Buterin, projenin bir süredir büyümesini yavaşlatan bazı iç ekip çatışmaları olduğunu da sözlerine ekledi. Başlangıçta, Ethereum’u inşa etmenin üç ay süreceğini düşündüğünü belirtti. Ama bunun yerine 18 ay sürdü. Benzer bir senaryoya Eth2’nin piyasaya sürülmesiyle de tanık olunduğunu belirterek, 1 yıl planlarken Proof-of-Stake’in 6 yıl sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Buterin ayrıca, ilk projesi Eth1’in, Eth2’nin piyasaya sürülmesinden sonra bile tamamen rafa kaldırılmayacağını da kaydetti. Bunun yerine plan, geliştiricilerin her iki chain’de de etkin bir şekilde bir arada var olmasına izin verecek kademeli değişiklikler yapması. Bu şekilde ağın ölçeklenebilirliğinin daha fazla gelişeceğini belirtti. Bu da, büyük ölçekli işletmelerin aradığı ölçeklenebilirlik seviyesini sağlayacaktır.

Kaynak : Invezz


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.