Ana Sayfa Koinler Ethereum (ETH) Ethereum ve Güncelleme Süreci: 5.000 Dolar Hayal Mi Oldu?

Ethereum ve Güncelleme Süreci: 5.000 Dolar Hayal Mi Oldu?

0

Ethereum 2.0’nin yayınlanması geciktikçe tansiyon yükseliyor. Yatırımcılar ve Ether (ETH) sahipleri, lansmanını ve büyük olasılıkla getireceği kaçınılmaz fiyat artışını sabırsızlıkla bekliyorlar. Bununla birlikte, çeşitli nedenlerden dolayı, kripto para biriminin yakın zamanda 5.000 dolara ulaştığını göremeyebiliriz.

Şu anda ETH yükseliş işaretleri gösteriyor. Çoğu analist bunun yalnızca geçici bir durum olduğuna inanıyor. Pek çok faktör, fiyatın bir süreliğine mevcut konumunda kalmasına katkıda bulunabilir. Ethereum’un piyasaya sürülmesinden bu yana kurucusu – Vitalik Buterin, nihai bir güncellemenin sinyallerini veriyordu.

Spesifik olarak, bu güncelleme, blockchain’e Hisse Kanıtı (PoS) konsensüsünü getirecek olarak tasarlandı. Buterin’e göre, bu güncellemenin tamamlanmasının bir yıl alacağı düşünülüyordu. Ancak şimdi bunun altı yıl süreceğini tahmin ediyor. Bu durumun da teknolojinin zorlayıcı olmasından değil, insanların zorlayıcı olmasından kaynaklandığını ekliyor.

“Proof-of-Stake’in tamamlanmasının bir yıl sürmesini bekliyorduk, ancak aslında altı yılımızı alıyor (…) Projemizde keşfettiğim en ciddi sorunlar teknik sorunlar değil, insanlarla ilgili sorunlar… Son beş yılda çok fazla takım içi çatışma yaşadık.”

Doğal olarak, çok ihtiyaç duyulan PoS algoritmasının altı yıl gecikmesi, yatırımcıları geri adım atmaya ve Tezos, Solana, Polygon, XinFin, Binance Smart Chain ve Cardano gibi diğer alternatif blockchain’leri düşünmeye sevk etti.

Ethereum blockchain’i inanılmaz derecede yüksek gas ücretlerinde boğuluyor ve PoS’a duyulan ihtiyaç artık göz ardı edilemecek bir hal aldı. DApp’ler ve blockchain oyunlarının artan popülaritesi ile Ethereum, Ethereum 2.0’ı mümkün olan en kısa sürede başlatmayı başaramazsa, düşüşüne kendisi sebep olacak.

Ayrıca, Ethereum’un Londra hard fork’u ile gelen EIP-1159 teklifinin madencilik üzerinde önemli bir etkisi olacağı bekleniyor. Bu teklif, oluşturulan ücretlerin bir kısmının blok zincirinde yakılması sürecini başlatacak. Sonuç olarak madencinin blockchain’den elde ettiği gelirin bir kısmını azalacak.

Bu gelişme sonucu madenciler gelir kaynaklarının daraldığını gördükçe, diğer blockchain’lere geçmeye karar verebilirler. Bu ETH fiyatını daha da etkileyebilir ve yakın gelecekte 5.000 dolara ulaşma olasılığını azaltabilir. Bu bağlamda da geliştiriciler dApp’leri Ethereum dışındaki blockhainlerde başlatmayı seçebilir.

AAVE ve Curve gibi birçok DApp, diğer blockchainlerde de sorunsuz çalışmayı sağlamak için ağlarına halihazırda destek eklediler. Eth2 bu hızla giderse ve güncelleme daha fazla geciktirilirse, ağın kendi kendini sabote edeceği düşünülüyor

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

YORUM BULUNMUYOR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın