Ethereum SEC’e Göre Hala Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kıdemli yargılama danışmanı Dugan Bliss, Yargıç Sarah Netburn ile yakın tarihli bir konferansta, ajansın Bitcoin ve Ethereum’un yasal statüsü konusunda henüz resmi bir pozisyon almadığını söyledi:

Bu yüzden, mevcut durumla ilgili anlayışımın bu olduğunu açıklığa kavuşturmak istiyorum ve aşırı teknik olmak istemiyorum ancak, SEC’in kendisi, anladığım kadarıyla resmi bir pozisyon almadı. Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını ya da Ether’in bir menkul kıymet olmadığını söylemek için harekete geçmiş değil.”

Eski SEC başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını defalarca ifade ederken, Ethereum’u çevreleyen çok daha az düzenleyici kesinlik var. Bitcoin’den farklı olarak Ethereum, ilk para birimi teklifini (ICO) gerçekleştirmeden önce coinlerinin önemli bir bölümünü ön çıkarım yapmıştı.

SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü’nün eski müdürü Bill Hinman, 2018’deki görev süresinin bitiminden sadece aylar önce Ether satışlarıyla ilgili ve menkul kıymet işlemleri olmadığına dair geçici bir açıklama yapmıştı.

Dugan Bliss ise Hinman’ın konuşmasının, düzenleyici kurumun Ethereum hakkındaki görüşlerini yansıtmadığını iddia ediyor:

“Yüksek rütbeli bir kişi bir konuşma yaptı ve “onun anlayışına göre durumun böyle göründüğünü” söyledi. Ancak hiçbir icra eylemi, hiçbir eylem mektubu, yani SEC’in meydana gelen bu konuda bir eylem aldığını gösterecek resmi yollardan hiçbiri gerçekleşmemiştir.”

Ancak, yeni gelen SEC başkanı Gary Gensler, New York Times ile yaptığı röportajda hem Ether hem de XRP’nin “uyumsuz menkul kıymetler” olduğunu açıkça belirtti:

“Özellikle Ripple olmak üzere, her iki varlığın da uyumsuz menkul kıymet olduğuna dair güçlü deliller var.”

Kaynak : U.Today


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.