Ethereum SEC’e Göre Hala Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir

0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kıdemli yargılama danışmanı Dugan Bliss, Yargıç Sarah Netburn ile yakın tarihli bir konferansta, ajansın Bitcoin ve Ethereum’un yasal statüsü konusunda henüz resmi bir pozisyon almadığını söyledi:

Bu yüzden, mevcut durumla ilgili anlayışımın bu olduğunu açıklığa kavuşturmak istiyorum ve aşırı teknik olmak istemiyorum ancak, SEC’in kendisi, anladığım kadarıyla resmi bir pozisyon almadı. Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını ya da Ether’in bir menkul kıymet olmadığını söylemek için harekete geçmiş değil.”

Eski SEC başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını defalarca ifade ederken, Ethereum’u çevreleyen çok daha az düzenleyici kesinlik var. Bitcoin’den farklı olarak Ethereum, ilk para birimi teklifini (ICO) gerçekleştirmeden önce coinlerinin önemli bir bölümünü ön çıkarım yapmıştı.

SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü’nün eski müdürü Bill Hinman, 2018’deki görev süresinin bitiminden sadece aylar önce Ether satışlarıyla ilgili ve menkul kıymet işlemleri olmadığına dair geçici bir açıklama yapmıştı.

Dugan Bliss ise Hinman’ın konuşmasının, düzenleyici kurumun Ethereum hakkındaki görüşlerini yansıtmadığını iddia ediyor:

“Yüksek rütbeli bir kişi bir konuşma yaptı ve “onun anlayışına göre durumun böyle göründüğünü” söyledi. Ancak hiçbir icra eylemi, hiçbir eylem mektubu, yani SEC’in meydana gelen bu konuda bir eylem aldığını gösterecek resmi yollardan hiçbiri gerçekleşmemiştir.”

Ancak, yeni gelen SEC başkanı Gary Gensler, New York Times ile yaptığı röportajda hem Ether hem de XRP’nin “uyumsuz menkul kıymetler” olduğunu açıkça belirtti:

“Özellikle Ripple olmak üzere, her iki varlığın da uyumsuz menkul kıymet olduğuna dair güçlü deliller var.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın