Ethereum Sansüre Uğrayabilir mi? Vitalik Buterin Açıkladı

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, düzenleyiciler tarafından sansürün zorlanması halinde bu hamleyi Ethereum’a bir saldırı olarak yorumlayacağını belirtti. Ethereum protokolü düzeyinde doğrulayıcılarla işlemleri onaylarlar ve sansürlerlerse, sosyal konsensüs yoluyla staking sağlayıcılarının ETH hisselerini yakma lehinde oy kullandığını açıkladı.

Buterin Ethereum Sansürüne Karşı!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 16 Ağustos’ta paylaştığı bir tweette, Eric Wall tarafından yapılan bir Twitter’da “Sansürü Ethereum’a bir saldırı olarak kabul edin ve sosyal konsensüs yoluyla hisselerini yakın” anketine katıldığını açıkladı.

Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından kripto mikseri Tornado Cash‘e yaptırımı veya zorunlu sansürü, Ethereum Birleştirmesi sonrası Ethereum’un potansiyel sansürüyle ilgili endişeleri arttıran bir gelişme oldu. Dune verileri, Beacon zinciri doğrulayıcılarının %66’sından fazlasının OFAC’a uyma olasılığının yüksek olduğunu ortaya koyması ise işleri kızıştırdı.

Lido, Coinbase, Kraken Exchange, Staked ve Bitcoin Suisse gibi sağlayıcılarının çoğunluğu OFAC düzenlemelerine uymayı ve doğrulayıcılarla Ethereum protokolü düzeyinde sansürlemeyi kabul etmesi ihtimali olduğu konuşuyor. Bu tür bir senaryoda, Ethereum topluluğu “Sansürü Ethereum’a bir saldırı olarak kabul edip sosyal konsensüs yoluyla hisselerini yakacak” mı yoksa “Sansüre müsamaha gösterecek” mi?” sorusu sorulmaya başlandı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, birçok kişi Ethereum’un hisse kanıtına (PoS) geçişinden sonra düzenleyiciler tarafından sansüre veya zorunlu düzenleyici saldırılara daha yatkın olduğunu zaten düşünüyordu. Neyse ki, kullanıcıların %62’si işlemleri sansürlemeyi seçerlerse sağlayıcıların ETH hisselerini yakmanın en iyisi olduğuna inanıyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de stake’leri yakmayı destekleyen tarafta.

Ayrıca, birçok kişi Ethereum token’larını merkezi borsalardan çıkarmayı düşünüyor çünkü bu borsalar büyük olasılıkla düzenlemelere uymaya devam edecek. Düzenleyiciler tarafından bu tür yasaklama girişimlerine karşı topluluktan gelen tepkiler, temel “kripto para birimi” kavramını desteklemek için kritik öneme sahip.

Sansür DeFi Sistemini Kötü Etkileyebilir

Circle, Aave, Uniswap, Balancer, dYdX, Alchemy ve Infura gibi DeFi protokolleri, Tornado Cash ile ilişkili adresleri ve OFAC tarafından onaylanan adresleri şimdiden engellemeye başladı.

Hükümetlerin ve düzenleyicilerin açık kaynak teknolojisine ve geliştiricilerine karşı zorunlu yaptırımı, DeFi sistemi ve “merkeziyetsizlik” kavramı için potansiyel bir risk olarak görülüyor. Stabilcoin’leri, akıllı sözleşmeler, DAO, protokoller veya şirket dahil olmak üzere tüm DeFi varlıkları yüksek risk altında olabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.