ETH’den Çıkan Kurumsal Yatırım Bu 3 Altcoin’e Aktı!

0
ETH'den Çıkan Kurumsal Yatırım Bu 3 Altcoin'e Aktı!
  • CoinShares’in Dijital Varlık Aylık Fon Yöneticisi raporuna göre, yatırımcılar dijital varlık tahsislerini Cardano, XRP ve Polkadot’a artırırken Ethereum’a tahsislerini azaltıyor.

Yatırımcılar, bu 3 popüler altcoin’i dijital varlık portföylerine eklemelerinin ana nedenleri olarak spekülatif nedenleri, iyi fiyatları ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi büyümesini gösterdi.

Uzmanlar ise, spekülasyon ve yatırımcı tutumundan, farklı blok zincirlerindeki son geliştirici faaliyetlerine kadar çeşitli faktörlerin, yatırımcıların Ethereum‘a (ETH) kıyasla Cardano (ADA) ve XRP‘ye daha fazla ilgi göstermesinin nedeni olarak gösteriyor.

Ethereum’a kıyasla Cardano ve XRP için tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşması konusundaki yukarı yönlü potansiyeli, spekülatörlerin varlık tahsislerini uzun vadede de olsa bu dijital varlıklara kanalize etmeleri için teşvik edici olabilir.

Koinfinans.com olarak aktardığımız üzere, tasarım gereği, Ethereum, üzerine başka uygulamaların oluşturulmasına izin veren açık kaynaklı bir platform olarak inşa edilmiştir. Ethereum, akıllı sözleşmelere öncülük ettiği için diğer blok zincirlerine göre ilk hamle avantajına sahipti. Sonuç olarak, Ethereum platformu artan sayıda işlemle yıllar içinde hızla bir şekilde büyüdü.

Ancak platformun ölçeklenebilirlik sorunu, özellikle ağ bağlantılarının yoğun olduğu dönemlerde daha yüksek gas ücretleri gibi yine başka sorunların çıkmasıyla sonuçlandı. Blockchain platformları arasında birlikte çalışabilirliğin olmaması ise Ethereum ağının rakiplerinden geri kalmasına enden olan başka bir eksiklikti.

Yukarıdaki zorluklara yönelik çözümler nihayetinde “Ethereum Killer” blok zincirleri kavramına yol açtı. Rakip blok zincirleri, Ethereum platformunun karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için yakında geliştirildi. Bu blok zincirler, Cardano ve Polkadot’u içeriyordu. Bu blok zincirlerde bir dizi gelişme gerçekleşti.

Zorluklara yönelik çözümler Ethereum Killer’ları doğurdu

Yukarıda belirtilen zorluklara yönelik çözümler sonunda “Ethereum Killer” blok zincirleri kavramına yol açtı ve Ethereum platformunun sorunlarına yanıt olarak hızla rakip blok zincirleri kuruldu. Bu blok zincirler arasında Cardano ve Polkadot da vardı ve bu blok zincirlerde de çeşitli gelişmeler meydana geldi.

Cardano

Eylül 2021’de Cardano Ağındaki Alonzo Yükseltmesi, tamamen işlevsel akıllı sözleşme yeteneği sağlayarak NFT’lerin (Non-fungible token) basılmasına ve birkaç Merkezi Olmayan Uygulamanın (DApp’ler) çalıştırılmasına izin verdi.

Daha yüksek hızlar ve daha düşük işlem maliyetleri ile bu gelişmeler, Cardano ekosistemini Ethereum Ağı için doğrudan bir rakip haline getirdi. Yüksek işlem harcamaları ve ölçeklenebilirlik zorlukları da yatırımların Ethereum yerine Cardano’ya akmasına katkıda bulunmuş olabilir.

Polkadot

Electric Capital Developer Report 2021’e göre yine ETH rakibi olan Polkadot ekosistemi, aylık 250’den fazla aktif geliştiriciyle en büyük ve hızla büyüyen ekosistemlerden biri haline geldi. Polkadot ekosisteminin, aynı dönem içerisinde, Ethereum Ağından daha hızlı büyüdüğü bile bildirildi. Bu hızlı büyüme de yatırımcı fonlarının Polkadot ekosistemine akışını etkilemiş olabilir.

Ripple

2020’nin sonlarından bu yana Ripple, Ripple’ın XRP token’ının satışı yoluyla yasa dışı bir menkul kıymet teklifi gerçekleştirdiğini iddia eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal bir mücadeleye dahil oldu. İlk mahkeme kararları, Ripple’ın SEC aleyhindeki davasını doğru yönde hareket ettiriyor gibi görünüyor.

İlk mahkeme kararları, Ripple’ın SEC aleyhindeki davayı kazanma yolunda ilerliyor gibi olduğunu gösteriyor. Spekülatörler, SEC’e karşı olan bir Ripple galibiyetinin XRP fiyatında bir artışa yol açacağını tahmin ediyor. Böylece yatırımcının XRP’ye olan güvenini artırıyor.

Ethereum’dan diğer akıllı sözleşme platformlarına fon akışı devam edebilir mi?

Peki ileride de Ethereum’dan çıkan daha fazla fonun Cardano, Polkadot ve XRP’ye geçmesini bekleyebilir miyiz? Tercih edilen blok zinciri olma konusundaki yarış gün geçtikçe kızışmaya devam ediyor. Bu platformlardaki geliştirici etkinliğinin yalnızca blok zincirlerinde onları daha verimli ve güvenli hale getirmek için yoğunlaşması bekleniyor.

Mayıs 2022’de, ortalama Ethereum transfer gas ücretleri, işlem başına 3 doların altında on ayın en düşük seviyesine düşmüştü. Bu, Ethereum Network kullanıcıları için hoş bir haber olsa da, bu gas ücreti seviyesinin ne kadar süre korunabileceği konusu belirsizliğini koruyor. Bazı kripto uzmanları, gas ücretlerindeki bu düşüşün, Ethereum ağındaki işlem sayısının azalmasıyla sonuçlanan kripto piyasasındaki son genel düşüşe bağladı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, uzun zamandır beklenen Ethereum Merge Upgrade‘in Ağustos 2022’de gerçekleşmek üzere ayarlandığını açıkladı. Yükseltme, Ethereum için Proof of Work’ten Proof of Stake konsensüs mekanizmasına geçişi işaret edecek. Bu Merge yükseltmesinin, Ethereum Ağının rakip blok zincirlerine göre ilk hamle avantajını korumak için ihtiyaç duyduğu kıvılcımı sağlayabilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın