Eski SEC Başkanı, XRP Davasında Ripple’ı Savunuyor!

0
423

Eski SEC Başkanı Mary Jo White, Fortune’ verdiği bir röportajda, SEC’in Ripple Labs’e yönelik eylemine ilişkin endişelerini dile getirdi. Bunu yaparken, SEC’in “gerçek sebeplerini” ve eylemlerini sorgulayan iki eski SEC yetkilisi Joseph Grundfest ve Joseph Hall’ın görüşlerine katıldı. White’ı özel kılan durum ise, Ripple Labs’in yüksek profilli hukuk ekibinin bir parçası olması.

Fintech şirketi Mart Jo White’ı, kayıtsız XRP satışları iddiasıyla özel yatırımcılar tarafından açılan bir davada Ripple‘ı savunmak için Haziran 2018’de SEC’de eski icra direktörü Andrew Ceresney ile birlikte işe almıştı. Yeni röportajda White, Ripple’ın savunma stratejisindeki bireysel argümanları topladı ve SEC’in Ripple Labs’e kayıtsız menkul kıymet sattığı iddiasıyla dava açtığında hata yaptığını belirtti.

White, SEC’in eski Başkan Jay Clayton’ın ayrılışından sadece bir gün önce davayı açtığı gerçeği üzerinde durdu. Bu, eski başkan Jay Clayton da dahil olmak üzere SEC’teki en üst düzey kişilerin çoğunun ayrılmanın eşiğinde olduğu ve SEC’in Ripple’ı araştırmak için yıllarca çalışmasının ardından gelen bir gelişmeydi.

“Eski bir Savcı ve SEC başkanı olarak, bir davayı çözmek bu kadar uzun sürdüğünde, muhtemelen getirmemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu kapıdan çıkıp gideceğim bir şey değil.”

Ayrıca White, XRP‘nin yalnızca kurucularını zenginleştirmek için spekülatif bir varlık olarak satılmaması nedeniyle SEC’in anlatısının “yanıltıcı” olduğunu iddia ediyor. Ek olarak, SEC’in mücadelesinin Howey testinin, modern teknolojiye uymayan bir düzenleyici çerçeve olarak kripto para birimlerine bir şey empoze etmek için kullanılmasıyla sonuçlandığını söylüyor. White’a göre SEC, “kare bir deliğe yuvarlak bir dübel yerleştirmeye çalışıyor.”

Hall ve Grundfest gibi White da SEC’i eylemiyle küçük yatırımcıları korumamakla ve aslında onlara zarar vermekle suçluyor. Eylem sonucunda “15 milyar dolar’lık piyasa değeri kaybedildi” diyor. Ethereum’un menkul kıymet dışı olarak sınıflandırılması, SEC’in tutarsız duruşunu gösteriyor. Fortune’un da bildirdiği gibi White, “davanın sonucu şimdilik belirsiz olsa da, […] federal bir mahkemenin özet kararı şeklinde bir kararın Ekim ayı gibi erken bir zamanda gelebileceğini” ima etti.

Buna ek olarak, Fortune, White’ın “iki tarafın daha önce bir anlaşmaya varabileceğini – Ripple üzerinden yasal belirsizliği kaldırabilecek ve aynı zamanda kripto para birimi endüstrisine daha geniş bir rehberlik sağlayabilecek bir anlaşmaya varabileceğini” bildirdi. Bu notta White, Ripple Labs’ın “kripto para birimleri konusunda otorite olan” ve büyük olasılıkla bu davayla kişisel bir ilgisi olan yeni SEC Başkanı Gary Gensler’den biraz ümidi olduğunu belirtti:

“[Başkan olarak] kıt kaynaklara sahipsiniz ve yerinizi seçmelisiniz. Kripto ortamı kritik ve netliğe ihtiyaç var.”   

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın