Eski SEC Başkanı Jay Clayton: Yeni Bitcoin Düzenlemeleri Yolda!

0

Eski SEC başkanı Jay Clayton, Bitcoin ile ilgili yeni düzenlemelerinin geleceğini söylüyor. Clanton, bu düzenlemelerin hem doğrudan hem dolayılı olarak gerçekleşeceği konusunda uyarıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun eski başkanı Clayton, uzun bir süre boyunca Bitcoin’in menkul kıymet (kıymetli evrak) olarak sınıflandırılmadığını belirtti.

Ancak 31 Mart’ta CNBC’nin Squawk Box programına katılan Clayton, Bitcoin’in “menkul kıymet olmaması” durumunun onu yeni düzenlemelerin empoze edilmesinden koruyamayacağını söyledi. Ve bu durumun da çok yakında gerçekleşeceği konusunda da uyardı.

Programın sunucusu Andrew Ross, Clayton’ın yönetiminde SEC’in bu düzenleme konusunda bir pozisyon alınmadığından bahsetti. Clayton bu durumun, kendisinin düzenleyici kurumun başı olarak göreve başladığı zaman Bitcoin’in menkul kıymet olarak değelendirilmemesinden kaynaklandığını açıkladı:

“Ben SEC’e katılmadan önce Bitcoin menkul kıymet olarak görülmüyordu. Bu nedenle de, SEC’in Bitcoin üzerindeki yargı etkisi de oldukça dolaylıydı.”

SEC’ten Aralık 2020’de ayrılmasının ardından Clayton, endüstride kalmaya devam etti. Şu anda da One River Varlık Yönetimi’ne kripto para birimleri konusunda danışmanlık yapıyor.

Hangi yeni yasaların geleceği konusunda SEC’e başkanlık ettiği dönemden kalma bir ön görüsü olmadığını iddia eden Clayton, düzenleyici çevrenin köklü değişiklikler yaşayacağına inandığını söylüyor.

Şu anda bir vatandaş olarak konuşuyorum. Bu düzenlemeler bu varlıkların menkul kıymet hesaplarında, bankalarda, vergilendirmede vb. nasıl tutulduğuna bakılmaksızın gelecektir. Yapılan düzenlemeler hem doğrudan hem dolaylı olarak yaşanacak. Düzenleyici çevrenin geliştiğini göreceğiz.”

Ripple’ın, Ethereum ve Bitcoin’in menkul kıymet olmadığı sonucuna kurumun tam olarak nasıl ulaştığını öğrenmek için SEC’e yaptığı itiraz ışığında, Clayton’un Bitcoin’in durumu hakkında yaptığı yorumlar gayet ilginçtir. Ripple ve destekçileri, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını defalarca savundu. Ancak SEC, Ripple’in daha merkezi olması sebebiyle diğerlerinden belirgin bir şekilde farklı olduğuna inanıyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın