Eski Japonya Merkez Bankası Yöneticisi, Dijital Yen’in Yıllar Sürebileceğini Açıkladı!

0
176

Basında çıkan haberlere göre, Japonya Merkez Bankası’ndaki eski bir yönetici merkez bankasının dijital para biriminin kullanıma hazır hale gelmesinin birkaç yıl süreceğini dile getirdi.

Merkez bankasının eski ödeme ve uzlaştırma sistemleri başkanı Hiromi Yamaoka, Japonya Merkez Bankası’nın, diğer büyük küresel merkez bankaları ile uyumlu olacağını dile getirdi. Aynı zamanda uluslararası baskılara rağmen dijital para birimini piyasaya sürmeden önce hala kat etmesi gereken bir yol olduğunu dile getirdi.

Yamaoka, merkez bankasının özellikle dijital para biriminin (CBDC) özel banka mevduatları üzerindeki etkisinden şüphe duyduğunu dile getirdi. Aynı zamanda bu durumun ülke bankalarından önemli miktarda çıkışlara sebep olabileceğine sebep olmasından korktuğunu da cümlelerine ekledi.

Dijital ödemeler için altyapı geliştiren bankalardan oluşan bir konsorsiyumun başkanı Yamaoka Reuters’e verdiği demeçte, ‘’ yaygın olarak kullanılmıyorsa CBDC’yi yayınlamanın bir anlamı olmadığını’’ dile getirdi.

“Temel soru ve son derece zorlu bir soru, özel mevduatların ve CBDC’nin birlikte var olmasını nasıl sağlayacağıdır. Özel mevduatlardan hızlı bir şekilde para çıkmasını istemezsiniz. Bir diğer yandan, geniş kullanılmazsa CBDC’yi vermenin bir anlamı yoktur.”

Merkez Bankası için olası bir çözüm, bir bireyin alabileceği dijital para birimi tutarına sınır koyması olacaktır. Fakat Yamaoka, bu davranışların bireyleri ve şirketleri geleneksel ödeme ve ödeme yapılarından uzaklaştırabileceğini dile getirdi.

Yorumlar, Japonya Merkez Bankası’nın 2021’de dijital yen için deneme yapmaya hazırlandığını belirten bir rapor yayınlamasından sonra geldi. Bu durum da Japonya’nın zaman çizelgesini, dijital para birimi için şimdiden plan geliştirmiş olan bir dizi diğer önemli ekonominin gerisinde bir CBDC’ye getiriyor.

Japonya maliye bakanı Ekim ayında yaptığı bir açıklamada, hükümetin Çin’in CMB’lerde ilk defa yer aldığı bölge rakiplerinden endişe duymadığını belirtti. Bir diğer yandan ‘’dünyaya tek bir dijital para biriminin hâkim olmasının ihtimalinin olmadığını’’ da cümlelerine ekledi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın