Eski Japonya Merkez Bankası Yöneticisi, Dijital Yen’in Yıllar Sürebileceğini Açıkladı!

Basında çıkan haberlere göre, Japonya Merkez Bankası’ndaki eski bir yönetici merkez bankasının dijital para biriminin kullanıma hazır hale gelmesinin birkaç yıl süreceğini dile getirdi.

Merkez bankasının eski ödeme ve uzlaştırma sistemleri başkanı Hiromi Yamaoka, Japonya Merkez Bankası’nın, diğer büyük küresel merkez bankaları ile uyumlu olacağını dile getirdi. Aynı zamanda uluslararası baskılara rağmen dijital para birimini piyasaya sürmeden önce hala kat etmesi gereken bir yol olduğunu dile getirdi.

Yamaoka, merkez bankasının özellikle dijital para biriminin (CBDC) özel banka mevduatları üzerindeki etkisinden şüphe duyduğunu dile getirdi. Aynı zamanda bu durumun ülke bankalarından önemli miktarda çıkışlara sebep olabileceğine sebep olmasından korktuğunu da cümlelerine ekledi.

Dijital ödemeler için altyapı geliştiren bankalardan oluşan bir konsorsiyumun başkanı Yamaoka Reuters’e verdiği demeçte, ‘’ yaygın olarak kullanılmıyorsa CBDC’yi yayınlamanın bir anlamı olmadığını’’ dile getirdi.

“Temel soru ve son derece zorlu bir soru, özel mevduatların ve CBDC’nin birlikte var olmasını nasıl sağlayacağıdır. Özel mevduatlardan hızlı bir şekilde para çıkmasını istemezsiniz. Bir diğer yandan, geniş kullanılmazsa CBDC’yi vermenin bir anlamı yoktur.”

Merkez Bankası için olası bir çözüm, bir bireyin alabileceği dijital para birimi tutarına sınır koyması olacaktır. Fakat Yamaoka, bu davranışların bireyleri ve şirketleri geleneksel ödeme ve ödeme yapılarından uzaklaştırabileceğini dile getirdi.

Yorumlar, Japonya Merkez Bankası’nın 2021’de dijital yen için deneme yapmaya hazırlandığını belirten bir rapor yayınlamasından sonra geldi. Bu durum da Japonya’nın zaman çizelgesini, dijital para birimi için şimdiden plan geliştirmiş olan bir dizi diğer önemli ekonominin gerisinde bir CBDC’ye getiriyor.

Japonya maliye bakanı Ekim ayında yaptığı bir açıklamada, hükümetin Çin’in CMB’lerde ilk defa yer aldığı bölge rakiplerinden endişe duymadığını belirtti. Bir diğer yandan ‘’dünyaya tek bir dijital para biriminin hâkim olmasının ihtimalinin olmadığını’’ da cümlelerine ekledi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.