Nisan 13, 2022

Eski Facebook Çalışanından Korkutan Metaverse İddiası

Facebook muhbiri (whistleblower) Frances Haugen, sosyal medya devi Facebook’un kullanıcı güvenliği ve mahremiyeti konularında neden olduğun “tüm zararların tekrarlanmasına” yol açabileceğini belirtti ve Facebook’u yeniden hedef aldı.

Haugen, Politico ile yaptığı yeni bir röportajda, daha önce Facebook adıyla işlem gören Meta’nın “metaverse’de tasarım gereği güvenliğin nasıl olduğu konusunda çok görkemli vaatlerde bulunduğunu” belirtti. Ancak şeffaflık, erişim ve diğer hesap verebilirlik önlemlerini taahhüt etmezlerse, şu anda Facebook’ta gördüğünüz tüm zararların tekrarını görmeyi hayal edebiliyorum” sözlerini kaydetti.

Geçtiğimiz yıl ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ve Wall Street Journal’a kritik Facebook belgelerini ifşa eden Hauger, manşetlerde sıklıkla yer bulmuştu. Hauger, şirketin aynı zamanda siyasi ve COVID-19 aşısına ilişkin yanlış bilgi yayılmasına karşı verdiği zayıf tepkiyi de ifşa etti.

San Francisco merkezli şirketin Meta olarak yeniden adlandırılması ve metaverse projesine dönmesiyle birlikte, Haugen, şirket ekosistemini oluştururken kullanıcı gizliliği konusundaki endişelerini yeniden paylaştı.

metaverse dünyası

Haugen, Meta’s Quest sanal gerçeklik kulaklıkları gibi metaverse donanımlarında “kaç sensörün dahil olduğu konusunda çok endişeli” olduğunu paylaşarak dikkat çekici bir konuya değindi.

“Metaverse inşa ettiğimizde, Facebook bize çok daha fazla mikrofon koyacak. Evlerimize çok daha başka türden sensörler de girecek” dedi. “Artık Facebook’un evde sizi gözetlemesini isteyip istemediğiniz konusunda gerçekten bir seçeneğiniz kalmayacak. Sadece şirkete doğru şeyi yapacağı konusunda güvenmemiz gerekiyor.”

Metaverse için Daha Fazla Aygıt

Geçtiğimiz yıldan bu yana blok zincir endüstrisindeki moda sözcüklerden biri olan metaverse, yerel bir ekonomiye sahip kalıcı, paylaşılan bir çevrimiçi sanal dünyaya atıfta bulunan bir kavram. Sanal, artırılmış ve fiziksel gerçeklikleri oyun, sosyal deneyimler, NFT ticareti ve çok daha fazlası gibi çok çeşitli özellikler sunan birleşik bir ortamda birleştirmeyi amaçlıyor.

Metaverse dünyasıyla etkileşim kurmak için VR cihazları, kulaklıklar, AR akıllı gözlükler ve bileklik sensörleri gibi aygıtlar da yaygınlaşıyor.

Meta’nın metaverse için iddialı planları var; Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması sırasında, CEO Mark Zuckerberg, “Bence temelde bir şirket olarak Facebook’tan önce metaverse olmaya geçiyoruz” açıklamasını paylaştı.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.