Enflasyon Verileri Dolar’ı Hareketlendirdi!

Dolar kuru, Fırat’ın doğusuna muhtemel bir hareket sebebiyle ve küresel piyasalarda esen olumsuz havanın katkısı ile 5.75 TL’ye kadar çıkmıştı. Ardından ise gelişmekte olan ülkelerde piyasaların iyi seyretmesi ile dünkü kapanışı 5.70 seviyesinde yapmıştı. Bugün ise ülkemizde dolar kuru, gelen veriler ile bir hayli hareketlilik gösterdi…

Bugün açıklanan enflasyon verisinin tek haneli gelmesi ile kur, 5.68 seviyesine kadar gerilemişti. Ama ardından gelen TÜİK verileri doların aşağıda kalmasına pek izin vermedi. Dolar kuru tekrar 5.70 bandına döndü.

Eylül ayı enflasyonu 9.26 olarak açıklandı. Geçtiğimiz yılda %24.5 ile en yüksek seviyelerine çıkan enflasyon bu ay ile beraber temmuz 2017’den beri ilk defa tek haneye düştü. Geçtiğimiz ay ise enflasyon %15.01 olarak açıklanmıştı. Bu haberler doların ısısını alırken, ısı kaybı fazla uzun sürmedi.

Diğer yandan ise Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump gece yeni gümrük paketini açıkladı. Bu gümrük paketi Çin’e değil Avrupa Birliği’ne. Uçak sanayi, tarım, alkollü içecekler tekstil sanayi başta olmak üzere 7.5 milyar dolarlık çeşitli ürünlere ek gümrük vergisi geldi. ABD Başkanı Donald Trump Çin’den sonra Avrupa Birliği’ne gümrük vergileri getirmeye başladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.