Enflasyon Verileri Dolar’ı Hareketlendirdi!

0

Dolar kuru, Fırat’ın doğusuna muhtemel bir hareket sebebiyle ve küresel piyasalarda esen olumsuz havanın katkısı ile 5.75 TL’ye kadar çıkmıştı. Ardından ise gelişmekte olan ülkelerde piyasaların iyi seyretmesi ile dünkü kapanışı 5.70 seviyesinde yapmıştı. Bugün ise ülkemizde dolar kuru, gelen veriler ile bir hayli hareketlilik gösterdi…

Bugün açıklanan enflasyon verisinin tek haneli gelmesi ile kur, 5.68 seviyesine kadar gerilemişti. Ama ardından gelen TÜİK verileri doların aşağıda kalmasına pek izin vermedi. Dolar kuru tekrar 5.70 bandına döndü.

Eylül ayı enflasyonu 9.26 olarak açıklandı. Geçtiğimiz yılda %24.5 ile en yüksek seviyelerine çıkan enflasyon bu ay ile beraber temmuz 2017’den beri ilk defa tek haneye düştü. Geçtiğimiz ay ise enflasyon %15.01 olarak açıklanmıştı. Bu haberler doların ısısını alırken, ısı kaybı fazla uzun sürmedi.

Diğer yandan ise Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump gece yeni gümrük paketini açıkladı. Bu gümrük paketi Çin’e değil Avrupa Birliği’ne. Uçak sanayi, tarım, alkollü içecekler tekstil sanayi başta olmak üzere 7.5 milyar dolarlık çeşitli ürünlere ek gümrük vergisi geldi. ABD Başkanı Donald Trump Çin’den sonra Avrupa Birliği’ne gümrük vergileri getirmeye başladı.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın