Haziran 3, 2022

Elon Musk’ın Ekonomik Uyarıları Kripto için Ne Anlama Geliyor?

Kripto yanlısı tavırlarıyla tanınan Tesla CEO’su Elon Musk, önümüzdeki aylarda daha fazla ekonomik sıkıntı beklediğini açıkladı. Musk’ın bu beklentileri kripto para piyasaları için muhtmelen olumsuz bir eğilime işaret ediyor.

Reuters tarafından bildirilen bir habere göre Elon Musk, yöneticilerine gönderdiği bir postada ekonomi hakkında “süper kötü bir his” olduğunu belirtti. Tüm bu olumsuz gelişmeler ışığında Tesla ise mevcut işgücünü %10 oranında azaltmayı planlıyor.

Bir SEC dosyasına göre, elektrikli otomobil devi 2021 sonu itibariyle yaklaşık 100.000 çalışanı sahip. %10’luk bir kesinti, en az 10.000 kişinin işten çıkarılması anlamına geliyor.

[irp posts=”56296″ name=”JPMorgan CEO’su Uyardı: Büyük Fırtına Yolda!” -Kripto için Sırada Ne Var?”]

Ancak Tesla CEO’sunun ekonomik tahmini, piyasalar için daha fazla sorun anlamına geliyor olabilir. Kripto piyasaları tüm bu olumsuz gelişmeler ışığında biraz sabit kalırken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri daha da negatif bölgeye düştü.

Elon Musk haklı mı? Ekonomik ortam kötüye mi gidiyor?

Halihazırda devam eden ekonomik çekişmenin ortasında dünyanın en zengin insanı olduka karamsar bir tahmin paylaştı. ABD enflasyonu bu yıl 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve orta vadede yüksek kalması bekleniyor.

Elon Musk geçtiğimiz yıl, 2022 ilkbahar veya yazına kadar bir durgunluk beklediğini belirtmişti. Yakın zamanda, son iki yılda görülen gevşek para politikasını kınayan Musk, bir durgunluğun başlangıçta algılandığı kadar kötü olmayabileceğini de belirtmişti.

“Aptalların üzerine çok uzun zamandır para yağıyor. Bazı iflasların gerçekleşmesi gerekiyor. – Elon Musk.”

Yükselen enflasyon, Federal Rezerv tarafından para politikasını sıkılaştırmasına neden oldu. Bu tür sıkılaşmalar kripto gibi risk odaklı piyasalar için elverişli olmayan bir ortam sağlıyor. Fed kısa süre önce bilançosunu küçültmeye başladı ve bu da kripto piyasalarında küçük bir düşüşe neden oldu.

Artan enflasyon ve yüksek borç verme oranlarıyla birlikte, kripto piyasalarının ana itici gücü olan perakende yatırımcılar, kriptoya yatırım yapabilmek için daha az fona sahip olacak.

Kripto piyasaları resesyona karşı savunmasız durumda mı?

Son zamanlarda ABD ekonomisinin ilk çeyrekte daraldığını gösteren verilerle, kripto piyasası ilk büyük durgunluğunu yaşamaya hazır olabilir.

Borsa ile yakın ilişkisi göz önüne alındığında, kripto paralar için fiyatlarda daha fazla zayıflık olması muhtemel olabilir. Piyasa bu yıl ekonomik dalgalanmalara zaten kötü tepki verdi. Bitcoin ve Ethereum, rekor seviyelerinin %50’den fazla altında işlem görüyor.

2020 ve 2021 boyunca kripto para rallisinin büyük bir kısmı, artık sona ermiş olan gevşek para politikası tarafından yönlendirildi.

Kripto para fiyat hareketlerini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.